ولایتی: همکاری ایران،سوریه و روسیه برای مبارزه با تروریسم رو به افزایش است

علی اکبر ولایتی که روز دوشنبه از سوریه به لبنان سفر کرد، در گفت وگو با خبرنگاران در محل اقامت خود در بیروت گفت: جمهوری اسلامی ایران در انتخاب رئیس جمهوری لبنان دخالتی نمی کند و این یک مساله داخلی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دیپلمات ایرانی با تبریک سالگرد استقلال و روز ملی لبنان، با ملت این کشور و خانواده هایی که عزیزانشان را در انفجارهای تروریستی انتحاری اخیر در ضاحیه جنوبی بیروت از دست داده اند، ابراز همدردی کرد.

ولایتی با بیان این که از گفت وگوهای ملی لبنان و تلاش های صورت گرفته برای انتخاب رئیس جمهور جدید این کشور حمایت می کنیم، تصریح کرد: آرزوی ما همواره سروسامان گرفتن مسائل مربوط به حکومت لبنان ، انتخاب رئیس جمهور و رفع مشکلاتی است که به طور طبیعی در منطقه است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره هدف از سفرش به لبنان نیز گفت: ایران و لبنان دو کشوری هستند که رابطه دوستانه باهم دارند و روابط نزدیک آنها اقتضا می کند که مسئولان دو کشور و کسانی که به روابط دو کشور علاقه مند هستند از نزدیک روابط دو جانبه و تحولات منطقه را پیگیری کنند.

وی در پاسخی درباره ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد: انتخاب رئیس جمهور لبنان برعهده مردم لبنان است و طرف های خارجی نباید در این زمینه مداخله کنند.

ولایتی افزود : جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست نزدیک دولت و مردم لبنان آرزو دارد هرچه زودتر این مشکل برطرف شود و لبنانی ها بتوانند رئیس جمهور خود را انتخاب کنند.

وزیر خارجه پیشین کشورمان تاکید کرد: ایران از هر نوع همفکری و مساعدتی که کمک کند این مشکل به دست خود مردم لبنان حل شود، دریغ نخواهد کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره تحولات سوریه نیز گفت : پیروزی هایی که اخیرا در مناطق مختلف از جمله ریف جنوبی حلب به دست آمده کاملا بشارت دهنده است.

وی خاطرنشان کرد: ایران در دو نوبت در گفت وگوهای سیاسی برای حل بحران سوریه ( نشست های وین 1 و 2) شرکت کرده و شرط آن در گفت وگوها این بوده است که از دولت آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت کرده و خواهد کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت سوریه بوده و امیدوار است دست تروریست ها از این کشور کوتاه شود.

وزیر خارجه پیشین کشورمان، در پاسخ به سئوالی در باره تنش ایجاد شده بین روسیه و ترکیه بعد از سرنگون شدن جنگنده روسیه در آسمان سوریه توسط ترکیه، گفت: جمهوری اسلامی ایران از دو طرف که از همسایگان ما هستند، درخواست دارد که تلاش کنند، تنش به وجود آمده بین دو طرف کاهش پیدا کند.

وی با بیان این که « امیدواریم دیگر نظیر چنین اتفاقاتی بین دو طرف پیش نیاید»، خاطرنشان کرد: منطقه ما به قدر کافی دچار مشکلات است و نباید به این مشکلات اضافه شود. اما این بدان معنا نیست که روسیه به کار قانونی خودش ادامه ندهد. دولت قانونی سوریه از دولت روسیه درخواست کرده تا در اقداماتی که ارتش سوریه در برابر تروریست ها انجام می دهد، مشارکت کند.

ولایتی به کمک هایی جمهوری اسلامی ایران به سوریه در راستای مباره با تروریسم اشاره کرد و گفت: روسیه به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور دارد و با قوت به کار خودش در مبارزه علیه تروریسم ادامه می دهد.

وی افزود: همکاری سه کشور ایران، سوریه و روسیه در راستای مبارزه با تروریسم یک همکاری کاملا قانونی، شرافتمندانه و رو به افزایش است و قرائنی را شاهد هستیم که پیروزی دولت و مردم سوریه در مقابل تروریست‌ها نزدیک است.

به گزارش سفارت ایران در بیروت، ولایتی در مورد دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با مقام معظم رهبری در تهران در هفته گذشته، اظهار کرد: این دیدار در حقیقت نقطه عطفی در روابط ایران و روسیه بود و حتی مسئولان روس اعلام کردند روابط تهران و مسکو استراتژیک است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جمهوری اسلامی ایران هم به روابط با روسیه به عنوان یک رابطه بلند مدت، ثابت، همه جانبه و رو به رشد نگاه می کند.

وی با بیان این که ایران و روسیه دارای منافع مشترک در مناسبات دوجانبه و منطقه ای و بین المللی هستند، اظهار کرد: ملاقات دو ساعته کاری خارج از تشریفات بین آقای پوتین و مقام معظم رهبری از یک سو و ملاقات بین آقای پوتین و آقای روحانی از سوی دیگر و گفت وگوهایی که در باره همکاری های بلند مدت صورت گرفت، همگی حکایت از یک تحول جدید در روابط بین ایران به عنوان قدرت اول منطقه و روسیه به عنوان قدرت تاثیرگذار منطقه و یک ابرقدرت نظامی و تاثیرگذار در صحنه بین الملل دارد.

وزیر خارجه پیشین کشورمان تاکید کرد: این دیدار کاری، ابتکاری و همه جانبه در تاریخ روابط فی مابین تهران و مسکو تاکنون سابقه نداشته و با توجه به تاثیری که این گفت وگوها در پیشرفت روابط دو جانبه و همکاری های دو طرف در زمینه ایجاد آرامش و رفع مشکلات منطقه خواهد داشت. بنده نظیری برای این دیدار با این گستردگی و تاثیرگذاری نمی شناسم.

انتهای پیام

کد N1050705