قشقاوی : زائران اربعین حسینی به دادن سلام اکتفا کنند و سریع‌تر بازگردند

اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

معاون کنسولی وزیر امور خارجه کشورمان گفت: طبق نظر بسیاری از مراجع صرف عرض سلام به مرقد مطهر امام حسین (ع) جهت برخورداری از فضیلت زیارت کفایت می‌کند و لازم است زوار اربعین حسینی به دادن سلام اکتفا کنند و هر چه سریع‌تر بازگردند تا خروج و ورود سایر زائران به خوبی انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وزیر خارجه ایران عصر دوشنبه در نشست فوق‌العاده ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور با بیان این که پیش‌بینی‌های هواشناسی امکان وقوع بارندگی و ایجاد گرد و غبار را در مسیرهای عبور زائران نشان می‌دهد افزود: قریب صد هزار اتومبیل در مرزهای مهران و سایر نقاط پارک شده‌اند و ممکن است با پیش‌بینی‌های آب و هوایی در منطقه زمین‌گیر شوند بنابراین راه عاقلانه این است که زائران هر چه زودتر بازگردند تا ورود و خروج سایر زائرین به خوبی انجام شود. همان‌طور که تاکنون این چنین بوده است.

او با اشاره به این که تا غروب روز گذشته نزدیک یک میلیون و 550 هزار ویزا برای زائران حرم حسینی از سوی سفارت عراق و 4 کنسولگری این کشور صادر شده است تصریح کرد: خبری که این روزها گفته شده است می‌توان بدون ویزا از مرز عبور کرد را از اساس تکذیب می‌کنیم چرا که علاوه بر قوانین خود ما تصمیم کشور عراق نیز این است که حتما ویزا برای زائران صادر شود.

قشقاوی با اشاره به این که تا این لحظه روند امور در تمام نقاط عبور زائران از هر نظر فراهم بوده است، افزود: ممکن است کسانی به دنبال این باشند که کام مردم را در شرایط حاضر تلخ کردند و بنابراین عزیزان زائر مراقب باشند که در مناطقی که امکان خطر وجود دارد مثل سامرا و یا استان دیاله حدالمقدور از سفر به آن مناطق خودداری کنند چرا که مقام‌های مسوول نیز در صورت بروز حادثه امنیتی در پاسخگویی به مشکل برخواهند خورد.

وی هم‌چنین با اشاره به این که زائران به دادن سلام به مرقد مطهر امام حسین (ع) کفایت کنند و زودتر مهیای بازگشت به کشور شوند گفت: به دلیل پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارندگی و نیز نظر بسیاری از مراجع مبنی بر این که صرف سلام دادن به مرقد مطهر فضیلت زیارت را تامین می‌کند از زائران می خواهیم هر چه سریع‌تر به کشور بازگردند.

معاون ظریف در پایان تاکید کرد:‌ در مورد اتباع خارجی که از ایران به سوی عراق حرکت می‌کنند نیز باید بگویم به هیچ‌وجه این گونه نیست که اجازه دهیم آن‌ها بدون ویزا از مرزها عبور کنند و ما هر گونه ورود و خروج غیرمجاز را طبق قانون مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انتهای پیام

کد N1050539