ذوالفقاری مطرح کرد:

تکذیب امکان ورود بدون ویزا به عراق/ بسته شدن مرزها صحت ندارد

اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين,وزارت کشور,معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: اخباری که روزهای گذشته در رسانه‌ها مبنی بر بسته شدن مرزها عنوان شده است به هیچ عنوان صحت ندارد و مرزها به روی زائرانی که ویزا دارند باز است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، حسین ذوالفقاری عصر امروز در نشست فوق العاده ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه بسته شدن مرزها از سوی ایران به هیچ عنوان صحت ندارد اظهار کرد: باتوجه به بی نظمی‌هایی که امروز و دیروز در مرز مهران صورت گرفت مسئولان تصمیم گرفتند ورودی‌های به سمت مرز مهران از استان ایلام، منطقه دهلران را ببندند که البته این مرزها تنها به روی زائران بدون ویزا بسته شده است و همچنان زواری که ویزا تهیه کرده‌اند می‌توانند از مرز عبور کنند.

وی ادامه داد: مرزهای چذابه و شلمچه نیز مشکلی برای خدمات دهی به زواری که ویزا گرفته‌اند ندارند، هر چند که طرف عراقی از ورود زائرانی که با خود ویزا به همراه نداشتند ابراز نارضایتی کردند و حتی در صدد بستن یک طرفه مرزها بوده است که البته با رایزنی‌هایی که انجام شد این تصمیم اجرا نشده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین همچنین با تکذیب این خبر که بدون ویزا، امکان ورود به مرزهای عراق وجود دارد، گفت: نه طرف عراقی و نه مسئولین کشور هیچ کدام چنین امکانی را فراهم نکرده‌اند و زائران برای عبور حتما به داشتن ویزا نیازمند هستند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تصریح کرد: کسانی که بدون ویزا توانسته‌اند طی یکی دو روز گذشته از مرزها عبور کنند و به عراق وارد شوند اگر توسط نیروهای عراقی دستگیر شوند مسئولیتشان با خودشان خواهد بود.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم هیچ گونه اقدام کنسولی برای زائرانی که بدون ویزا از کشور خارج شده و توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر می شوند، انجام دهیم و طبعا تصمیم‌گیری درباره آن‌ها به طرف عراقی بستگی دارد. طبق قوانین عراق نیز برای کسانی که بدون مجوز و یا ویزا وارد این کشور می شوند حبس دو تا شش سال در نظر گرفته شده است.

ذوالفقاری همچنین با اشاره به وضعیت زواری که بعد از وارد شدن به کشور عراق ویزای خود را گم کرده‌اند اظهار کرد: زواری که ادعای گم شدن ویزای خود را دارند پس از استعلامی که از نیروی انتظامی در مرزها صورت خواهد گرفت و با توجه به اینکه برای آن‌ها ثبت خروج از کشور انجام شده باشد می‌تواند با مراجعه به کنسولگراهایی ایران در عراق، مجوز عبور خود را دریافت نمایند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه زواری که پس از بازگشتشان به کشور مشخص شود بدون ویزا خارج شده‌اند توسط نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات مورد مواخذه قرار خواهند گرفت، اظهار کرد: زواری که بدون ویزا از کشور خارج شده پس از بازگشت نه تنها مورد مواخذه نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات قرار خواهند گرفت بلکه برای آن‌ها سابقه‌ای در نظر گرفته خواهد شد که طبعا بر خدمات‌دهی ما به آن‌ها در آینده تاثیر خواهد گذاشت.

وی افزود: البته ما قصد تهدید زوار اربعین حسینی را نداریم اما نمی‌توانیم نسبت به قانون نیز بی‌تفاوت باشیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور همچنین با بیان اینکه حدود یک میلیون و 550 هزار ویزا برای زائرین اربعین حسینی تاکنون صادر شده است، اظهار کرد: این میزان صدور ویزا توسط دولت عراق بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: چنین فعالیتی جای تقدیر دارد و ما با طرف عراقی توافق کردیم که تا روز پنجشنبه 12 آذرماه نیز ویزا صادر شود و در این زمینه خواهان همکاری زوار محترم با نهادهای امنیتی و انتظامی کشور هستیم تا در بحث حمل ونقل و تامین امنیت بهداشت و سلامت و سایر فعالیت‌های مربوط به ورود و خروج زائران دچار مشکل نشویم.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه به طور کلی برنامه ستاد مرکزی اربعین تا این لحظه جز در مورد زائران بدون ویزا مشکلی نداشته است، اظهار کرد: کسانی که فاقد گذرنامه هستند می‌توانند با به همراه داشتن کارت ملی خود در مرزها، از سوی نیروی انتظامی گذرنامه بگیرند و ما تمام این تمهیدات را در نظر گرفتیم تا بتوانیم هرچه بیشتر وسایل آسایش و سهولت رفت و آمد زائران را فراهم نماییم و از زائرانی که همچنان بدون ویزا در پشت مرزها قرار گرفته‌اند و باعث ایجاد بی نظمی در روند خروج سایر زائران دارای ویزا شده‌اند می‌خواهیم در این زمینه همکاری‌های لازم را با مسئولان انجام دهند.

وی همچنین در خصوص مسیرهای پیاده روی به سوی کربلا اظهار کرد: تلاش زیادی از سوی دولت عراق برای تامین امنیت زائران به ویژه از مسیر نجف به کربلا انجام شده است اما خبردار شده‌ایم که بخشی از زائرین ایرانی از سامرا و استان دیاله عبور کرده‌اند که باید به این عزیزان هشدار دهیم که با مسئولان ستادهای اربعین در عراق هماهنگ شوند تا مشکلات امنیتی برای آن‌ها پیش نیاید و از سایر زائرین نیز می‌خواهیم به طور جدی از گذشتن از مسیرهای سامرا و استان دیاله خودداری کنند تا خدای نکرده برای آن‌ها مشکلات امنیتی پیش نیاید.

انتهای پیام

کد N1050532