فوادیان:

پیاده‌روی اربعین پرورش معنویت در وجود انسان‌هاست

اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

یک کارشناس مرکز تخصصی مهدویت گفت: زیارت عاشقانه و عارفانه انسان را به آن هدفی که حضرات معصومین (ع) بر آن تاکید کرده‌اند، می‌رساند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا فوادیان در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «یکی از راه‌های تعالی انسان‌ها ریاضت کشیدن است» اظهار کرد: برخی ریاضت منفی‌ را مدنظر قرار می‌دهند و می‌خواهند با آن در دنیا خود را به جایی برسانند مثل مرتاض‌های هندی اما در ادبیات دین اسلام هم ریاضت است، ولی به صورت مثبت یعنی انسان‌ها با نفس خود به مقابله می‌پردازند. پیاده‌روی اربعین هم یک نوع ریاضت مثبت و پرورش روح معنویت در وجود انسان‌هاست.

وی گفت: در احادیث دینی ما برای پیاده رفتن به سمت کربلا توصیه‌هایی شده است. حتی در دنیای امروزی که وسایل نقلیه خوبی داریم بهتر است هر چقدر که می‌توانیم پیاده برویم. بهتر است در این مسیر پیاده‌روی به این فکر کنیم که سید الشهدا (ع) برای چه قیام کردند و برای اقامه حق و هدایت انسان‌ها چه زحماتی را متحمل شده‌اند، ما اگر مسیر را با این افکار طی کنیم قطعا پاداش و شناخت بیشتری از ائمه (ع) و به خصوص امام حسین (ع) نصیب ما می‌شود.

این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: ما در این عالم، اشرف مخلوقات را پیامبر اسلام (ص)، حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) می‌دانیم ولی برای هیچ کدام از این بزرگان زیارت اربعین نداریم و برای هیچ یک از معصومین دیگر ما اربعین نمی‌گیریم ولی در احادیث داریم که امام حسن عسکری (ع) یکی از پنج نشانه‌های مومن را زیارت اربعین امام حسین(ع) می‌داند.

فوادیان گفت:‌ دلیل اینکه معصومین (ع) بر اربعین امام حسین(ع) تاکید داشته‌اند این است که امام حسین (ع) چراغ هدایت برای همگان است و به خصوص در دنیای کنونی که پیاده رفتن به این سفر معنوی غوغا می‌کند و بزرگترین اجتماع بشری در کل جهان محسوب می‌شود و قریب به 20 میلیون زائر یک جا جمع می‌شوند، امام حسین (ع) برای کل جهان حرف دارد و تمام رسانه‌های امروزی این حضور را تحت پوشش قرار می‌دهند. ما هم اگر یک روز بشنویم که تعداد زیادی از هندوها یک جا جمع شده‌اند قاعدتا به دنبال این می‌رویم که دلیل اجتماع آن‌ها چیست، پس تجمع ما هم در اربعین برای کل جهان پیامی دارد و قیام سیدالشهدا (ع) مایه هدایت همه عصرها و نسل‌هاست.

وی در ادامه با بیان این‌که «اربعین یک اجتماع بزرگ است که تمام انسان‌ها با هر شخصیت و منصبی که دارند یک‌رنگ و یک دل در این مراسم حضور پیدا می‌کنند» عنوان کرد: در اربعین همه انسان‌ها همچون مناسک حج یک‌دل و یک صدا می‌شوند و این مراسم یک فرصت خوبی است که عزیزانی که موکب‌های مختلفی را برای پذیرایی از زائران اباعبدالله (ع) به راه می‌اندازند در کنار این موکب‌ها کارهای فرهنگی نیز انجام بدهند و نهادهای فرهنگی به این بیندیشند که روح زائران نیز نیازمند معنویت است و باید محصولات فرهنگی را در این موکب‌ها ارائه بدهند.

این کارشناس مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: بهتر است در کنار اقلام خوراکی یک قلم و کاغذ نیز به زائران بدهیم تا آن‌ها خاطرات خود و دلنوشته‌هایی را در آن بنویسند و بهترین زمان است که نفوذ فرهنگی و سیاسی آمریکا را در منطقه برای زائران مطرح کنیم و نهادهای فرهنگی برای این 20 میلیون جمعیت اطلاع رسانی کنند که ایران و عراق در منطقه نقش ژئوپلیتیک دارند و ما می‌توانیم بهترین بهره‌برداری را از این پیاده‌روی داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N1049211