مقام ارشد پ.ک.ک: ترکیه وارد جنگ داخلی با کردها شده است

ترکیه

یک رهبر بلندپایه شورشیان پ.ک.ک امروز (یکشنبه) با تاکید بر این که ترکیه بار دیگر وارد جنگ داخلی با کردها شده است، از اتحادیه اروپا و آمریکا تقاضا کرد تا به عنوان میانجی‌گر صلح تلاش‌هایشان را برای پایان دادن به این جنگ افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جمیل باییک از رهبران بلندپایه گروه شورشی حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک در مصاحبه با روزنامه آلمانی "بیلد آم زونتاگ" گفت: در جنوب ترکیه، تانک‌ها ادوات توپخانه‌ای و هلی‌کوپترهای ارتش این کشور برای مقابله با مردم غیرنظامی کرد مستقر شده‌اند. وضعیت در منطقه یکی از بدترین حالت‌های خود در چند دهه اخیر را تجربه می‎کند.

باییک که سمتش رئیس شورای اجرایی اتحادیه گروههای کُرد است، در این مصاحبه که در محل کوهستان‌ قندیل در شمال عراق انجام داد، خاطرنشان کرد: دولت ترکیه می‌گوید این جنگ تا زمانی که همه مبارزان کرد تسلیم شده یا کشته شوند ادامه پیدا خواهد کرد. بنابراین من می گویم که ما کردها بار دیگر درگیر جنگ داخلی با ترکیه هستیم.

باییک به همراه مراد کاراییلان در غیاب عبدالله اوجالان، رهبر اصلی و به زندان افتاده گروه پ.ک.ک، جانشین وی و فرمانده ارشد این گروه در میدان جنگ محسوب می‌شوند. اخیرا موج جدید ناآرامی‌ها جنوب شرق ترکیه را فراگرفته است و از زمان لغو آتش‌بس دو ساله میان آنکارا و پ.ک.ک در ماه ژوئیه تاکنون بالغ بر صدها تن در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

باییک خاطرنشان کرد: اگر ارتش ترکیه علیه غیرنظامیان کرد اقدام کند ما از کردها دفاع خواهیم کرد. این حق ما و مسئولیت ماست.

این رهبر پ.ک.ک همچنین اظهار کرد که همچنان به راه حل سیاسی به خروج از بحران اعتقاد دارد.

وی گفت: ما نمی‌خواهیم بیشتر از این بجنگیم. ما خواهان راه حل‌های سیاسی هستیم. بدین منظور ما نیازمند یک میانجی‌گر صلح و یک طرف سوم هستیم.

باییک خاطرنشان کرد: ما از آمریکا یا آلمان به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا می خواهیم که این وظیفه را به عهده بگیرند. زمان آن رسیده تا آمریکا و اروپا در فهرست سازمان‌های تروریستی خود که شامل پ.ک.ک می‌شود تجدیدنظر کنند.

وی ادامه داد:‌ از آنجا که ما کردها شروع به جنگیدن با داعش در چندین جبهه کرده و افراد بسیاری را از اسارت این گروه آزاد کردیم، اروپایی‌ها شروع به درک ماهیت واقعی پ.ک.ک کرده‌اند. زمان آن رسیده که سرانجام پ.ک.ک از فهرست گروه‌های تروریستی حذف شود.

انتهای پیام

کد N1048940