ترکیه: تحریم روسیه علیه آنکارا شکاف میان دو کشور را بیشتر می‌کند

سیاسی

نائب رئیس اتاق صنعت ترکیه تاکید کرد تحریم های روسیه علیه ترکیه شکاف میان دو کشور را افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «عدنان دالگاکران» نائب رئیس اتاق صنعت استانبول و عضو شورای روابط اقتصادی خارجی ترکیه در جمع خبرنگاران با اشاره به تحریم اقتصادی روسیه علیه ترکیه اعلام کرد این تحریم ها به روابط دوجانبه میان آنکارا و مسکو ضربه زده و شکاف میان دو کشور را افزایش می دهد.

وی در ادامه افزود: گمرک روسیه واردات کالاهای ترکیه به این کشور را متوقف کرده است.

این مقام ترکیه افزود: هم اکنون با یک بحران مواجه هستیم و امیدواریم که این مشکل به زودی حل شود و منافع تجاری دو کشور در نظر گرفته شود.

وی همچنین تاکید کرد: حجم مبادلات تجاری میان ترکیه و روسیه سالانه تا ۳۰ میلیارد دلار می رسد.

شایان ذکر است، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه فرمان بسته تحریم اقتصادی علیه ترکیه را امضا کرد. در این فرمان فعالیت بسیاری از شرکت های ترک در ارتباط با واردات کالا به روسیه ممنوع اعلام شده است.

در این فرمان که با عنوان حمایت و حفاظت از امنیت روسیه و شهروندانش به مقامات این کشور ابلاغ شده است، به شرکت های روسیه اعلام شده که حق واردات از ترکیه را ندارند.

هر چند طبق اعلام کرملین تحت این فرمان واردات کالا از ترکیه به طور موقت به حالت تعلیق درمی آید ولی هنوز امیدواری برای لغو این فرمان وجود دارد. بعضی از شرکت های ترکیه ای حاضر در روسیه نیز با این فرمان حق فعالیت نخواهند داشت.

طبق دستور کرملین پروازهای بین روسیه و ترکیه نیز محدود می شود. به گفته مقامات روسی تدابیر امنیتی شدیدی در سواحل دریای سیاه اتخاذ شده است.

به نیروهای امنیتی روسیه دستور داده شده است با کشتی های ترک برخورد کنند. دولت روسیه همچنین گذرنامه های صادر شده اتباع ترکیه را باطل کرده است.

کد N1047695