ناصر ایمانی: اصولگرایان رفتار خشونت‌آمیز منسوبین به جریان خود را محکوم کنند

روزنامه آرمان در گفت و گویی با ناصر ایمانی نوشت: اخلال گران در ورامین، اصولگرا نبودند.

اهم سخنان وي از اين قرار است:

** در اينكه اقدام گروهي كه به بر هم زدن تجمع قانوني دست زده‌اند، محكوم است، شكي نيست اما نبايد اين حرف را طوري مطرح كرد كه گويي اين اصولگرايان هستند كه اين اقدامات را انجام مي‌دهند. آقاي نوبخت به عنوان سخنگوي دولت و مسئولان ديگر بايد ضمن محكوم كردن اين عمل را پيگيري كنند كه ديگر اين اتفاقات صورت نگيرد.

**اصولگرايان نيز اين رفتارهاي خشونت‌طلبانه را محكوم كردند چرا كه تجمعات و نشست‌هاي قانوني هيچ گروهي نبايد دچار اختلال و باب گفت‌وگو در كشور بسته شود. حرف من اين است اينهايي كه در ورامين آن عمل را انجام دادند، اصولگرا نيستند.  ممكن است اينها ريشه‌هاي اصولگرايي داشته باشند و خود را به اين جريان متصل بدانند اما رفتار غيرقانوني در چارچوب اصولگرايي نمي‌گنجد. كما اينكه اينها به شخصيت‌هاي اصولگرا نيز حمله كرده‌اند. تجمع برخي مقابل دفتر آقاي لاريجاني در قم و در بحبوحه تصويب برجام را به ياد بياوريد. چيزي كه بايد محكوم شود خشونت‌ورزي و رفتار غيرقانوني است.

 ** اينكه دولت مي‌گويد از همه نشست‌هاي مجوزدار حمايت مي‌كند، اتفاق مباركي است. اما اظهارات آقاي نوبخت مساله خشونت را حل نمي‌كند. چرا كه اتفاقا گروه‌هاي تندرو را به تكرار رفتار نادرستشان تحريك مي‌كند. رفتار نادرست اينها را خود اصولگرايان بايد محكوم كنند. كساني مانند آقايان باهنر، توكلي و نادران بايد به عنوان شخصيت‌هاي اصولگرا محكوم كنند. شما هم بايد تلاش كنيد و با اصولگراياني اينچنيني گفت‌وگو كنيد تا آنها خود رفتار خشونت‌آميز منسوبين به جريان خود را محكوم كنند.

 **نامه عذرخواهي آقاي حجاريان به آقاي توكلي را بايد در چارچوبي اخلاقي ارزيابي كرد. نبايد نامه ايشان را سياسي كرد. كار پسنديده‌اي كه ايشان انجام دادند بايد در فضاي سياسي كشور رواج پيدا كند. متاسفانه در كشور ما فرهنگ عذرخواهي بابت اشتباهات نهادينه نشده است. در صورتي كه بعضا در كشورهاي ديگر مشاهده كرده‌ايم كه مقامي بعد از عذرخواهي از اشتباهش، حتي از سمت خود استعفا هم مي‌دهد. ناگفته نماند كه خود آقاي توكلي كه اين‌بار در مقام فرد عذرخواهي شونده قرار داشتند، در گذشته و در چندين نوبت چنين رفتار پسنديده‌اي در قبال ديگران داشته‌اند. به عنوان نمونه مي‌توان به عذر خواهي ايشان از آقاي حسين موسويان مذاكره‌كننده ارشد هسته‌اي سابق اشاره كرد.

** نبايد از واژه نفوذ استفاده‌هاي بي جا شود چراكه در اين صورت آنجايي كه استفاده از اين واژه مي‌تواند درست باشد قضيه لوث مي‌شود. بايد بسيار دقت كرد هم بر اصل مساله نفوذ و هم اينكه مبادا اين مفهوم آلوده به مطامع سياسي جناح‌هاي مختلف شود. نكته ديگر اين است كه غرب از طرق مختلف قصد نفوذ، نه فقط در ايران كه در كشورهاي ديگر را هم دارد اما در كشور ما نفوذشان شديدتر است. بايد ديد كه پايگاه‌هايي كه احتمال نفوذ غرب در آنها بيشتر است كدام‌هاست. به نظر من يكي از بهترين پايگاه‌ها رسانه‌هاست كه به دليل اطلاعاتي كه دارند و اينكه عموم كساني كه كار رسانه‌اي مي‌كنند جوان‌هاي پرشور و نشاطي هستند، ساده‌تر از بخش‌هاي ديگر اجتماع مي‌توانند مطمع‌نظر غرب قرار گيرند.

2727

 

 

 

کد N1046192