۰
رشاد:

گاهی مصادیق مستحبات مشمول اخلاق می‌شوند

  • ۱۳بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اگر حقوق را الزام‌آور و ضروری بدانیم که ترک آن عقاب آور است؛ باید بررسی شود که مندوبات تشریعی می‌تواند جزء حقوق و یا فقه باشند در این میان نیز رابطه میان عبد و رب و فقه حیث الزامی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین علی رشاد در یادواره علمی مهاجر الی الله، ناصر قربان نیا با محوریت فقه، حقوق و اخلاق روز گفت: مرحوم دکتر قربان‌نیا به بررسی رابطه میان اخلاق و ارزش‌ها با فقه و حقوق می‌پرداخت و به نوعی دغدغه وی پرداختن به این موضوع بود و در این‌باره آثار زیادی از ایشان بر جای مانده است.

وی تصریح کرد: یکی از سوالاتی که در حوزه فقه و اخلاق وجود دارد این است که مستحبات و مندوبات در زمره فقه و یا در زمره اخلاق است.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم قضایی را که در فقه مورد بحث قرار می‌گیرد در برخی از آن‌ها دقت کنیم فقه را در مقابل آداب و اخلاق قرار بدهیم بسیاری از مصادیق مستحبات مشمول اخلاق می‌شوند و اگر آن را جدا کنیم بسیاری از فقه جز آداب خواهد شد پس نمی‌توان از هم جدا کرد. مجموعه قضایای دینی به گزاره‌ها و آموزه‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند که گزار‌ه‌ها شامل اعتقادات و علم دینی هستند بر این اساس آموزه‌ها نیز به بایدها و نبایدها تقسیم می‌گردند.

مدیر حوزه علمیه تهران گفت: اگر حقوق را الزام آور و ضروری بدانیم که ترک آن عقاب آور است باید بررسی شود که مندوبات تشریعی می‌تواند جزء حقوق و یا فقه باشند در این میان نیز رابطه میان عبد و رب و فقه حدیث الزامی دارد. باید مستحبات را مورد بررسی قرار دهیم که در کدام دسته قرار می‌گیرد و الزام‌آور خواهد بود یا نه.

استاد ناصر قربان نیا، محقق گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دارای آثار ارزشمندی همچون حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه، در جستجوی حق و عدالت، بازپژوهی حقوق زنان بوده است که در این جلسه به برخی از آثار وی اشاره شد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.