ادامه جنگ لفظی با روسیه؛

اردوغان: ثابت کنید ما نفت داعش را می‌خریم

رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (پنج‌شنبه) ادعاهایی مبنی بر اینکه ترکیه از داعش نفت می‌خرد رد کرد. این سخنان در واکنش به اظهارات روس‌ها در پی ساقط شدن جنگنده آنها در مرز سوریه – ترکیه عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: آن کسانی که ترکیه را به خرید نفت داعش متهم می‌کنند، دروغگو هستند. ترکیه تنها از منابع شناخته‌شده نفت و گاز می‌خرد و آن کسانی که چنین اتهاماتی مطرح می‌کنند باید حرفشان را اثبات کنند.

وی در ادامه مدعی شد که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه و حامیان وی "منبع اصلی تامین مالی و تسلیحاتی" برای داعش هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شدیدا نسبت به سرنگون شدن جنگنده کشورش به دست اف 16 های ترکیه خشمگین است و در پی حادثه روز سه‌شنبه اقدام ترکیه را "خنجری از پشت" از سوی "حامیان تروریست‌ها" خواند و متعهد شد که این اقدام "تبعات جدی" به دنبال داشته باشد. پوتین با افزایش انتقادات خود رهبران سیاسی ترکیه را به ترغیب "اسلامی‌سازی" جامعه ترکیه متهم کرد و گفت که "مشکلی عمیق‌تر" از سرنگون کردن جنگنده روسیه وجود دارد.

اردوغان امروز در پاسخ به پوتین گفت که 99 درصد مردم ترکیه مسلمان هستند. وی گفت که ساقط کردن جنگنده روسیه، "واکنشی خودکار" در راستای قوانین مرزی با سوریه بوده است و اظهارات هشداردهنده از طرف روس‌ها برای لغو پروژه‌های مشترک با ترکیه، "احساسی" است و مناسب سیاستمداران نیست.

انتهای پیام

کد N1044900