بعد از 35 سال؛

رهبر قبطی‌های مصر به بیت‌المقدس می‌رود

مصر

رهبر مسیحیان قبطی ارتودوکس مصر برای اولین بار بعد از 35 سال به همراه هیاتی از کلیسای مصر به بیت المقدس سفر می‌کند.

رهبر مسیحیان قبطی ارتودوکس مصر برای اولین بار بعد از 35 سال به همراه هیاتی از کلیسای مصر به بیت المقدس سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، در بیانیه کلیسای قبطیان ارتودوکس مصر آمده است که پاپ "تواضروس دوم" رهبر قبطیان ارتودوکس مصر شنبه آینده در راس هیاتی از کلیسا به منظور احترم به "الانبا ابراهام"، اسقف متوفی بیت المقدس عازم این شهر می‌شود.

کلیسای مصر علت سفر به بیت المقدس را با وجود دیدگاه ثابت آن مبنی بر عدم سفر به این شهر تا پیش از حل مساله فلسطین اینگونه بیان کرد که اسقف متوفی بیت المقدس جایگاه دوم بعد از پاپ را در میان اسقف‌های مجمع مقدس (هیات عالی مسیحیان)دارا است.

سفر پاپ به بیت المقدس اولین سفر بعد از حکم مجمع مقدس مبنی بر تحریم سفر به این شهر است که در 26 مارس 1980 و بعد از توافقنامه کمپ دیوید میان مصر و رژیم صهیونیستی به تصویب رسید.

در بیانیه کلیسا هیچ گونه جزئیاتی در خصوص سفر از پیش تعیین شده پاپ بیان نشده است اما پیش بینی می‌شود که سوالات بسیاری را در خصوص ماهیت دیدگاه کلیسا برانگیزد.

پیشتر در نهم نوامبر جاری، رهبر قبطیان ارتودوکس مصر در جریان دیدار با محمود عباس، ر‌ئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مقر کلیسا در قاهره مجددا دیدگاه خود را مبنی بر عدم سفر به بیت المقدس تا زمان حل ریشه‌ای مساله فلسطین اعلام کرده بود.

براساس این بیانیه پاپ اظهار داشت: امیدواریم تلاش‌های دیپلماتیک موجب حل ریشه‌ای مساله فلسطین در آینده‌ای نزدیک بشود.

از سوی دیگر، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به این بیانیه اظهار داشت که سفر به بیت المقدس در تمامی شرایط به منزله انگیزه‌ای قوی برای ملت فلسطین است و عدم انجام آن موجب رکود اقتصاد فلسطین می‌شود.سفر به بیت المقدس موجب افزایش مقاومت و پایداری ما خواهد شد.

براساس این گزارش کلیسای ارتودوکس مصر سفر به بیت المقدس را رد می‌کند و آن را عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس شرقی می‌داند.

انتهای پیام

کد N1044739