نیویورک تایمز: امارات مزدوان خارجی را مخفیانه به جنگ یمن فرستاده است

یمن

امارات متحده عربی به صورت مخفیانه صدها مزدور کلمبیایی را برای جنگ به یمن فرستاده است و جنگ نیابتی کنونی را به بحرانی پیچیده‌تر تبدیل کرده است.

امارات متحده عربی به صورت مخفیانه صدها مزدور کلمبیایی را برای جنگ به یمن فرستاده است و جنگ نیابتی کنونی را به بحرانی پیچیده‌تر تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، منابع آگاه کنونی و سابق آشنا به این پروژه می‌گویند که این اولین برنامه استقرار یک ارتش خارجی است که امارات آن را به صورت محرمانه از پنج سال پیش در بیابان انجام داده است.

این برنامه اولین بار از سوی یک شرکت خصوصی مرتبط با اریک پرینس، بنیانگذار بلک‌واتر مدیریت شد اما افراد دخیل در این مساله می‌گویند که نقش وی سال‌ها پیش به پایان رسید و از آن زمان به بعد کنترل آن به دست ارتش امارات افتاد.

در میان 450 نیروی وارد شده به یمن از آمریکای لاتین، سربازان اهل پاناما، السالوادور و شیلی دیده می‌شود و همین روند به هرج و مرج ارتش‌های دولتی، قبایل مسلح، شبکه‌های تروریستی و نیروهای مردمی یمن که اکنون در این کشور می‌جنگند، افزوده است.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان که اکنون در یمن مشغول عملیات و بمباران است، متشکل از امارات، اردن و مصر است. امارات حتی برای این ائتلاف شبه‌نظامیانی از سودان جذب کرده است. اقدامات امارات اندکی از آینده جنگ را ترسیم می‌کند. کشورهای عرب ثروتمند خصوصا عربستان، قطر و امارات در سال‌های اخیر استراتژی نظامی خصمانه‌تری را در خاورمیانه در پیش گرفته‌اند. این کشورها درگیری‌های جدیدی در لیبی در سوریه و یا در یمن به راه انداخته‌اند.

شان مک‌فیت، از کارشناسان شورای آتلانتیک و نویسنده کتاب "مزدوری مدرن" می‌گوید: مزدوران یک گزینه جذاب برای کشورهای ثروتمندی است که مایلند جنگی به راه بیندازند و نمی‌خواهند شهروند کشورشان بجنگد. این صنعت نظامی خصوصی هم‌اکنون جهانی است. در واقع آمریکا با تکیه بسیار بر مقاطعه‌کاران در عراق و افغانستان برای بیش از یک دهه، به این صنعت مشروعیت بخشید. مزدوران آمریکای لاتین نشانه‌ای از آن چیزی است که قرار است رخ دهد.

انتهای پیام

کد N1044708