ابراز نگرانی آمریکا درباره استقرار سامانه موشکی روسیه در سوریه

یکی از مقامات آمریکا تاکید کرد: تصمیم روسیه برای استقرار پیشرفته‌ترین سامانه دفاع هوایی‌اش در پایگاهش در سوریه باعث نگرانی‌های شدید ارتش آمریکا شده است.

یکی از مقامات آمریکا تاکید کرد: تصمیم روسیه برای استقرار پیشرفته‌ترین سامانه دفاع هوایی‌اش در پایگاهش در سوریه باعث نگرانی‌های شدید ارتش آمریکا شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: سیستم دفاع موشکی S-400 یک سیستم بسیار پیشرفته است که تهدید جدی برای همگان محسوب می‌شود. در حال حاضر نگرانی‌های بسیاری در رابطه با عملیات‌های هوایی در سوریه وجود دارد.

اگرچه روسیه و ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا در خصوص یک سری خط مشی‌ها با هدف تضمین اینکه خلبانان بر سر راه یکدیگر ظاهر نشوند به توافقاتی دست یافتند اما دورنمای استقرار سامانه دفاع موشکیs-400 در سوریه باعث نگرانی پنتاگون شده است.

یکی دیگر از مقامات آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: سامانه‌های دفاع موشکی S-400 نباید بر پروازهای هواپیماهای ائتلاف ضد داعش تاثیر بگذارد.

وی افزود: ما در عملیات‌های روسیه مداخله نخواهیم کرد و آنها نیز نباید در عملیات‌های ما مداخله کنند. هیچ دلیلی برای ما وجود ندارد تا یکدیگر را هدف بگیریم. روسیه در هفته گذشته نیز بیش از 30 تانک T-90 و T-72 به لاذقیه ارسال کرده است.

در همین حال، پایگاه رژیم صهیونیستی "دبکا" با اعلام نگرانی مقامات این رژیم نسبت به استقرار سامانه‌های موشکی اس-400 روسیه در منطقه لاذقیه تاکید کرد : استقرار این سامانه‌های موشکی تهدیدی آشکار برای آزادی عمل هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل در حریم هوایی شمال لبنان و بخش‌هایی از سوریه است.

هنوز مشخص نیست که آیا این تجهیزات برای استفاده ارتش روسیه است یا برای نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تامین شده است.

پس از آنکه ترکیه یکی از بمب افکن‌های روسیه را ساقط کرد، مسکو از استقرار سامانه‌های دفاع موشکی S-400 در لاذقیه واقع در شمال غرب سوریه خبر داد.

برد موشک‌های S-400 حدود 400 کیلومتر است و این بدان معناست که این موشک‌ها می‌توانند ترکیه را هدف قرار گرفته و تهدید بالقوه‌ای برای هواپیماهای ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N1044633