تولیت حرم حضرت معصومه(س):

ترویج نماز جماعت صبح در مساجد، نیازمند عزم عمومی است

نماز

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: رونق یافتن برپایی نماز جماعت صبح در مساجد نیازمند عزم عمومی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در دیدار اعضای ستاد اقامه نماز در سالن محراب حرم مطهر افزود: باید به صورت میدانی با مردم صحبت و نتیجه آن را بررسی و تحقیق کرد تا بتوان شرایط را برای برپایی نماز جماعت صبح فراهم و موانع را برطرف کرد.

وی توجه به نماز جماعت را مهم دانست و گفت: البته در این مساله، نباید توجه به نماز جماعت در کشورهای شیعی با کشورهای اهل سنت مقایسه شود.

وی با بیان این‌که «فقه شیعه با فقه اهل سنت تفاوت دارد»، تصریح کرد: نگاهی که فقه ما نسبت به شرایط امام جماعت از جمله قصد قربت و عدالت متفاوت با آن‌هاست، از این رو نباید مقایسه‌ای در این عرصه صورت گیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) افزود: در مساجد باید مراقب بود که در کنار نماز جماعت، مسائل حاشیه‌ای زیاد نشود؛ این‌که شخصی زمانی را برای نماز قرار دهد ولی با حضور در مساجد و سخنرانی زمان زیادی از افراد گرفته شود و این شخص نسبت به حضور در مسجد رغبت کمتری داشته باشد.

محمد خامه‌یار مدیر ستاد اقامه نماز قم نیز در این دیدار با اشاره به عدم برپایی نماز جماعت در 60 درصد مساجد روستاهای استان، گفت: برای رونق بخشیدن به برپایی نماز جماعت در مساجد استان، به ویژه مناطق محروم و روستایی، هماهنگی هایی با گروه‌های تبلیغی طلاب شده و در این عرصه اعزام‌هایی صورت پذیرفته است.

وی با ارائه گزارشی از فعالیت ستاد اقامه نماز استان، افزود: برگزاری نماز با شکوه ظهر عاشورا و پخش اذان در هیئت‌های مذهبی از جمله برنامه‌هایی بود که انجام شد.

وی با اشاره به اقامه نماز جماعت در 800 مسجد استان قم، گفت: علاوه بر این، در مدارس و ادارات استان نیز نماز جاعت برپا می شود و در همین راستا بر اساس تفاهم ستاد اقامه نماز کشور با آموزش و پرورش، مدارسی که در نزدیکی مساجد است، دانش‌آموزان برای شرکت در نماز جماعت به این مساجد مراجعه می‌کنند.

مدیر ستاد اقامه نماز قم ادامه داد: در مناطقی مانند پردیسان که شاهد تراکم بالایی از جمعیت هستیم، تنها هشت مسجد فعال است؛ این در حالی است که 11 هزار طلبه در این منطقه ساکن هستند.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی ویژه ائمه جماعات استان، قم ادامه داد: اقدام دیگر این ستاد، برگزاری دوره‌های آموزشی با حضور دو هزار تن از دبیران مدارس متوسطه برای توسعه فرهنگ نماز در مدارس آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که باید در دستور کار قرار گیرد، ساخت سکوهای نماز در راه‌های استان قم است و با توجه به شرایط خاصی که استان قم دارد، لازم است در عرصه نماز برای سایر استان‌ها و شهرها الگو باشد.

انتهای پیام

کد N1044591