هیگ: جنگ عراق اشتباه بود/ تنها یک سوریه تجزیه شده می‌تواند در صلح باشد

سوريه,مخالفان سوري

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در سخنانی اذعان کرد که حمله به عراق اشتباه بود اما گفت که این مساله نباید انگلیس را از مداخله در سوریه باز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه سابق انگلیس ادامه داد: مداخلات خارجی همواره با خطراتی همراه بوده است و موفقیت آن هرگز تضمین شده نیست اما نمی‌توانیم عقب بنشینیم و به رغم وجود داعش کاری انجام ندهیم. درس‌های متضادی که ما از جنگ‌های عراق و روآندا گرفتیم باید به همه ما نشان دهد که نمی‌توان انتخابی ساده درباره مداخله داشت.

وی افزود: گزارش چیلکات (کمیته‌ای انگلیسی که مسئول ارائه گزارش درباره جنگ عراق شده است) درباره جنگ عراق نهایتا منتشر می‌شود و حال زمان آن است که اقرار کنیم که درباره حمله به عراق اشتباه کردیم. ما خیلی بر مدارکی تکیه کردیم که سست و بی پایه و اساس بود و اجازه دادیم تا آمریکا به عنوان متحد اصلی ما در شرایطی که میدان‌های نبرد بسیاری برای جنگیدن بود، خسته شود.

هیگ تاکید کرد: اما حال با اقدام شورای امنیت که خواستار انجام تمام تدابیر لازم شده است، هیچ شکی درباره لزوم اقدام نظامی علیه داعش در سوریه باقی نمی‌ماند. همچنین تردیدی باقی نمانده که مداخله انگلیس با استقبال گرم نزدیکترین متحدان ما و دوستان ما در جهان عرب همراه خواهد شد.

وزیر امور خارجه سابق انگلیس همچنین اظهار کرد که انگلیس و متحدان آن باید نسبت به طرح های سیاسی جدید و راه حل‌های جدید استقبال نشان دهند.

با این حال وی گفت: مرزهای عراق و سوریه در سال 1916 از سوی دیپلمات‌های فرانسوی و انگلیسی تعیین شد و نباید گمان کرد که این مرزها تغییر ناپذیر است. اگر رهبران هر کدام از این کشورها نتوانند کشوری برای زندگی تمام مردمش فراهم کند، پس باید حمایت بین‌المللی از ساکنان آن مناطقی که خواهان تغییر وضعیت خود هستند، به عمل آید. کردها توانایی خود را برای اداره مناطقشان نشان داده‌اند. تنها یک سوریه تجزیه شده اکنون می‌تواند در صلح باشد.

انتهای پیام

کد N1043971