رییس جمهور در دیدار وزیر خارجه لوکزامبورگ: تروریسم را نمی توان در منطقه ای محدود کرد

دولت یازدهم,حسن روحانی,توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری نوشت: رییس جمهوری گفت: امروز ثابت شده که تروریسم به نفع هیچ کشوری نیست و نمی توان آن را در منطقه ای محدود کرد.

حسن روحانی امروز در دیدار وزیر خارجه لوکزامبورگ گفت: در شرایط کنونی علاوه بر مسایل اقتصادی باید به شرایط فرهنگی و اجتماعی منطقه نیز بیندیشیم.

وی به ضرورت مقابله با تروریسم اشاره کرد و ادامه داد: امروز تروریسم در منطقه به ظاهر موضوعی امنیتی است، اما در حقیقت ریشه هایی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارد.

رییس جمهوری تصور برخی کشورها را مبنی بر اینکه می توانند از گروه های تروریستی به عنوان پلی برای رسیدن به اهداف سیاسی استفاده کرده و یا آنها را در یک محدوده جغرافیایی و چند کشور محدود کنند، به عنوان دو اشکال مهم در مواجهه با گروه های تروریستی برشمرد.

روحانی خاطرنشان کرد: وقتی تروریسم گسترش یافته و کشوری ناامن می شود آثار آن از جمله بازگشت نیروهای تروریستی به کشورهای خود و موضوع آوارگان، همسایگان و سایر کشورها را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی با اشاره به این که هنوز اراده جدی برای مبارزه با تروریسم از سوی برخی کشورهای غربی مشاهده نمی شود، گفت: گسترش فعالیت های تروریستی در نقاط مختلف جهان نشان دهنده آن است که نیازمند عزم و اراده جدی برای مبارزه با تروریسم هستیم.

رئیس جمهوری با یادآوری این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در دهه های گذشته قربانی تروریسم بوده تلاش های فراوانی در مسیر مبارزه با این معضل جهانی داشته است، افزود: مطمئناً اگر اقدامات مجدانه ایران علیه تروریسم نبود، امروز در منطقه به جای گروه های تروریستی شاهد دولت های قدرتمند تروریستی بودیم.

روحانی تصریح کرد: این که همه به طور جدی خطر بزرگ تروریسم را باور و احساس کرده و مبارزه جدی با خشونت، تروریسم و افراطی گری را مسئولیت اصلی خود بدانند بسیار حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در زمینه مبارزه جدی با تروریسم با همه کشورها و اتحادیه اروپا همکاری کند.

فرصت های جدید در روابط ایران و اروپا پس از توافق هسته ای

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به زمینه های گسترده برای توسعه روابط و همکاری ها میان ایران و لوکزامبورگ، گفت: دو کشور می توانند با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های موجود در راستای ارتقای سطح همکاری ها و مناسبات همه جانبه گام بردارند.

روحانی بایادآوری روابط مثبت دو کشور و این که ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه همکاری ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن شرایط ممتاز در بخش های مختلف از جمله انرژی و حمل و نقل و بهره مندی از موقعیت جغرافیایی مناسب در منطقه و لوکزامبورگ به عنوان عضو فعال در اتحادیه اروپا و مرکز مهم مالی و سرمایه گذاری، می توانند همکاری ها و روابط خوبی با یکدیگر داشته و در راستای توسعه مناسبات گام بردارند.

وی به نقش اتحادیه اروپا در موضوع هسته ای ایران اشاره کرد و اظهار داشت: پس از توافق هسته ای، فرصت های جدیدی در روابط ایران با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها ایجاد شده است.

جین آسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان و با اشاره به زمینه ها و موقعیت های فراوان همکاری میان ایران و لوکزامبورگ بر توسعه همکاری های دو کشور تأکید کرد.

وزیر خارجه لوکزامبورگ همچنین با مثبت ارزیابی کردن نتایج مذاکرات ایران با 1+5 و تأکید بر ضرورت اجرای صحیح برجام و رفع تحریم ها به به منظور توسعه سریع همکاری ها گفت: اتحادیه اروپا از نتیجه مذاکرات رضایت دارد و تلاش می کنیم این توافق به درستی اجرا شود.

وی همچنین مبارزه با تروریسم را وظیفه همه دولت ها و ملت ها دانست و گفت: داعش دشمن واقعی جامعه بین المللی است و باید همه در مسیر مبارزه با تروریسم متحد و همراه شوند.

27220

کد N1043382