اسارت 2 سرباز آمریکایی توسط طالبان افغانستان

تسنیم نوشت: طالبان افغانستان 13 سرباز امنیت ملی این کشور و 2 نظامی خارجی که گفته می‌شود آمریکایی هستند را پس از فرود اضطراری بالگردی در ولایت «فاریاب» در شمال این کشور به اسارت گرفتند.

مقامات دولتی افغانستان اعلام کردند: طالبان حداقل 13 سرباز امنیت ملی افغانستان و 2 نظامی خارجی را پس از فرود اضطراری بالگردی در ولایت فاریاب در شمال این کشور به اسارت گرفته است.

تاکنون هیچ جزئیاتی در مورد ملیت این 2 نظامی خارجی و دلیل حضور آن‌ها میان سربازان افغان وجود ندارد.

بر اساس گزارش‌ها، حداقل 3 سرباز افغانستان پس از فرود بالگرد در رویارویی با طالبان کشته شده‌اند.

طالبان ادعا کردند که این 2 نظامی خارجی ملیت آمریکایی دارند، اما مقامات آمریکا اظهار داشتند که هیچ نظامی آمریکایی جزء خدمه و سرنشین این بالگرد نبوده است.

«میشل لاوهورن» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان به نیویورک تایمز گفت: درباره فرود اضطراری این بالگرد در منطقه تحت کنترل طالبان در شمال افغانستان اطلاعاتی دارم، اما هیچ گزارشی در مورد وجود نظامی آمریکایی در بالگرد مذکور وجود ندارد.

«نقیب الله فایق» نماینده مردم ولایت فاریاب در پارلمان افغانستان نیز در این باره اذعان داشت: بالگردی که مجبور به فرود اضطراری شده، مهندسان نظامی را به ولایت فاریاب منتقل می‌کرد.

وی ادامه داد: این بالگرد در ارتفاع کم پرواز می‌کرده و به همین دلیل طالبان توانسته‌اند آن را هدف قرار بدهند که در نهایت مجبور به فرود اضطراری شده است.

فایق افزود: سرنشینان و خدمه این بالگرد از تجهیزات کافی برخوردار بوده‌اند، اما پس از یک ساعت مقاومت طالبان آنها را اسیر می‌کنند.

«محمد رضا رضایی» سخنگوی ارتش ملی افغانستان نیز گفت: این بالگرد مدل M-17 ترانزیتی بوده و در حدود ساعت 3:30 عصر در منطقه «غhر تپه» فرود اضطراری کرده است.

«سیدآقا ثاقب» فرمانده پلیس ولایت فاریاب نیز با تأیید خبر فرود اضطراری بالگرد یاد شده از اسیر شدن کلیه سرنشینان آن به دست طالبان خبر داد.

شاهدان عینی نیز گفته‌‌اند که این بالگرد براثر تیراندازی طالبان مسلح مجبور به فرود اضطراری شده است.

52261

کد N1043324