مدودف: اقدام ترکیه مجرمانه بود/احتمالا برخی طرح‌های مشترک با آنکارا لغو شود

روسيه

نخست‌وزیر روسیه گفت، روابط دیرینه و دوستانه روسیه با ترکیه از جمله در زمینه‌های اقتصادی و انسانی تضعیف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه امروز (چهارشنبه) گفت که اقدامات ترکیه در ساقط کردن جنگنده سوخو 24 در سوریه مجرمانه بود. اظهارات مدودف در جمع خبرنگاران پس از بازگشت به روسیه از تور چند روزه به آسیای جنوب شرقی مطرح شد.

وی گفت: اقدامات مجرمانه بی‌پروای مقام‌های ترکیه در ساقط کردن هواپیمای روسیه سه پیامد دارد. اول، به وخیم شدن خطرناک روابط روسیه و ناتو می‌انجامد که نمی‌توان با هیچ گونه منافعی از جمله حفاظت از مرزهای کشورها توجیه شود. دوم اینکه ترکیه در حقیقت با اقداماتش پشتیبانی از شبه‌نظامیان و گروه تروریستی داعش را نشان داده است. این اصلا برای ما جای تعجب ندارد خصوصا وقتی اطلاعات موجود درباره منافع مالی مستقیم برخی از مقام‌های ترکیه را با خرید محصولات نفتی از برخی از پالایشگاه‌هایت تحت کنترل داعش در نظر می‌گیریم.

نخست‌وزیر روسیه افزود: مورد سوم این است که روابط دیرینه و دوستانه روسیه و ترکیه از جمله فضای اقتصادی و انساندوستانه تضعیف شده است. جبران این پیامدها بسیار دشوار خواهد بود. پیامدهای مستقیم ممکن است به لغو برخی از پروژه‌های مشترک بینجامد که در واقع به معنای از دست رفتن جایگاه شرکت‌های ترکیه‌ای در بازار روسیه است.

انتهای پیام

کد N1043320