یک فعال دانشجویی:فاجعه منا فراموش نباید شود

دانشجويي,فاجعه منا

یک عضو مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: فاجعه منا از دو منظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، قابل بررسی است، مسئولیت حقوقی آل سعود در این فاجعه به‌هیچ‌ وجه نباید به فراموشی سپرده شود.

امین اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد : فاجعه منا از دو منظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، قابل بررسی است و عربستان در هر دو حوزه، تعهدات خود را نقض کرده است، بنابراین مسئولیت حقوقی آل سعود در این فاجعه به‌هیچ‌ وجه نباید به فراموشی سپرده شود، فاجعه منا و حادثه جرثقیل نباید فراموش شود، زیرا این دو سندی بر جنایات آل سعود است .

وی ادامه داد: دشمنی آل سعود با شیعیان برگرفته از همان خوی وهابیت است، بی تدبیری و سوء مدیریت رژیم آل سعود در فاجعه منا کاملا مشهود است و اجازه ندادن به پزشکان ایرانی و غیرایرانی در کمک به حادثه دیدگان نشانه عمدی بودن این فاجعه است.

این فعال دانشجویی افزود : برخی از مقامات سعودی چنین القا می کنند که این حادثه قضا و قدر الهی بوده است درحالی که قصور و بی کفایتی آل سعود و ممانعت از خدمات رسانی اولیه، عمق فاجعه را بیشتر کرد،مراسم حج سالهاست که درحال برگزاری است و آل سعود نیز دولت فقیری نیست که نتواند خدمات و امکانات رفاهی برای زائران خانه خدا فراهم کند.

وی گفت: دولت عربستان بر اساس قوانین عرفی که در قوانین بین‌الملی وجود دارد، متخلف است و با توجه به آثار تخلف، این مسؤولیت، قابل پیگیری است،چند تعهد بین‌المللی متوجه دولت عربستان است که در فاجعه منا، نقض شده است؛ اما دولت عربستان به دلیل بسته بودن و عدم رعایت قوانین به این تعهدات پایبند نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر به عنوان مثال چندین نفر از اتباع آمریکایی دریک فاجعه ای مانند فاجعه منا کشته می‌شدند از سوی کمیسیون حقوق بشر اعلام می‌شد که حقوق بشر نقض شده است یا اگر یک توریست اروپایی در ایران دو روز گم شود مسئولان آن کشور چند بار سفیر ما را احضار می‌کنند حالا در این ماجرا می‌بینیم که توجه لازم نمی‌شود و از طریق مجامع بین‌المللی برای احقاق حقوق جانباختگان فعالیت چشمگیری صورت نمی‌گیرد، رسانه‌های غربی نیز به نفع عربستان کار کردند و نگذاشتند خبر این فاجعه گستره بین‌المللی پیدا کند ، تنها کشوری که پیگیر فاجعه منا شد و اجساد قربانیان این فاجعه انسانی را طلب کرد، دولت جمهوری اسلامی ایران بود. بی‌تدبیری و سوءمدیریت عربستان در وقوع این فاجعه امری آشکار است و عربستان زیر بار مسئولیت نمی‌رود و همچنان به دنبال مقصر است.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد:زنده نگه داشتن پیگیری ها و جلوگیری از فراموشی این فاجعه بسیار با اهمیت است و اگر در عرصه داخلی و بین المللی راهکارهای موجود حقوق بین الملل راه ها را برای ما محدود کرده است بیان ابعاد آن در داخل و صحنه بین الملل از طریق هم سو کردن سایر کشورهای آسیب دیده کاری ضروری است.

اسدی در پایان یادآور شد: عربستان که خود نقض‌کننده حقوق بشر است، اکنون به عنوان یکی از اعضای کمیسیون حقوق بشر محسوب می‌شود و در انجام تعهدات بین‌المللی که نسبت به این فاجعه دارد، کوتاهی می‌کند و تاکنون هیچ کمیته حقیقت‌یابی برای بررسی فاجعه منا تشکیل نشده و عربستان نیز نسبت به نقض حقوق بشر که به صورت آشکار انجام شده است، هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

انتهای پیام

کد N1042955