در دیدار وزیر خارجه قزاقستان؛

ظریف: مبارزه با تروریسم وافراط‌گری یکی از موضوعات مهم منطقه است

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مبارزه با تروریسم و افراط گری یکی از موضوعات مهم منطقه است که در دستور کار رایزنی های دوجانبه، اثر برجسته ای بر امنیت مشترک همگان دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و ارلان ادریسوف وزیر خارجه قزاقستان راههای گسترش  مناسبات دوکشور و تحولات منطقه را مورد تبادل نظر قراردادند.

ظریف در این رایرنی با اشاره به روابط متین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان ابراز داشت: قزاقستان بعنوان همسایه، همواره در اولویت سیاست خارجی کشورمان بوده و ما علاقه مندیم با  قزاقستان بهترین  مناسبات را داشته باشیم.

وزیر امورخارجه کشورمان افزود: مبارزه با تروریسم و افراط گری یکی از موضوعات مهم منطقه است که در دستور کار رایزنی های دوجانبه، اثر برجسته ای بر امنیت مشترک همگان داشته و خواهان تشریک مساعی  همگانی برای چاره اندیشی نسبت به مخاطرات فراگیر آن هستیم.

وی با اشاره به  ضرورت افزایش همکاریهای اقتصادی دو کشور  گفت: تحریمهای ناعادلانه نسبت به جمهوری اسلامی ایران در مسیر مرتفع شدن است. ما در پرتو نتایج آن آمادگی داریم در عرصه های مختلف ازجمله راه آهن، انرژی، تجارت و سرمایه گذاری، فرصتهای جدید را شناسایی کرده و با خلق ظرفیتهای نوین وجبران نواقص گذشته، مناسبات فیمابین را تعمیق بخشیم.

وزیر امورخارجه قزاقستان ضمن تشکر از برگزاری منظم اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی  فراوانی می باشند و زمینه های زیادی برای گسترش همکاری دو کشور دارند.

وی افزود: یکی از زمینه های همکاری حوزه دریای خزر است که برای دو کشور اهمیت زیادی دارد و انتقال انرژی بین دوکشور، زمینه ساز تقویت همکاریهای گسترده تر با جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

ادریسوف تروریسم را یکی دیگر از موضوعات مهم رایزنی‌های دو کشور دانست وخاطرنشان کرد: لازم است کشورهای منطقه با همکاری یکدیگر، یک طرح عملی برای ریشه کن کردن تروریسم تدوین کنند.

وزیر امورخارجه قزاقستان در ادامه گفت: زمینه های مختلفی برای تعمیق مناسبات دوکشور وجود دارد که راه آهن و کشاورزی از مهمترین آنها است و قزاقستان آمادگی دارد تا تسهیلات کافی در زمینه اعطای ویزا برای تجار و جهانگردان ایرانی فراهم ساخته و بستر توسعه همکاریهای اقتصادی  دوکشور را ارتقا بخشیم.

کد N1042630