ظریف در دیدار با همتای قزاقستانی: مبارزه با تروریسم بر امنیت مشترک همگان تاثیر دارد

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و آقای ارلان ادریسوف وزیر خارجه قزاقستان راههای گسترش مناسبات دوکشور وتحولات منطقه را مورد تبادل نظر قراردادند .

به گزارش خبر آنلاین دکتر ظریف در این رایرنی با اشاره به روابط متین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان ابراز داشت : قزاقستان بعنوان همسایه ، همواره در اولویت سیاست خارجی کشورمان بوده و ما علاقه مندیم با قزاقستان بهترین مناسبات را برخوردار باشیم .

وزیر امورخارجه کشورمان افزود مبارزه با تروریسم و افراط گری یکی از موضوعات مهم منطقه است که در دستور کار رایزنی های دوجانبه اثار برجسته ای بر امنیت مشترک همگان داشته و خواهان تشریک مساعی همگانی برای چاره اندیشی نسبت به مخاطرات فراگیر آن شد .

دکتر ظریف با اشاره به ضرورت افزایش همکاریهای اقتصادی دو کشور گفت : تحریمها ی ناعادلانه نسبت به ج .ا.ا در مسیر مرتفع شدن است ما در پرتو نتایج آن آمادگی داریم در عرصه های مختلف ازجمله راه آهن ، انرژی ، تجارت و سرمایه گذاری ، فرصتهای جدید را شناسایی نموده و با خلق ظرفیتهای نوین وجبران نواقص گذشته ، مناسبات فیمابین را تعمیق بخشیم .

وزیر امورخارجه قزاقستان ضمن تشکر از برگزاری منظم اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز گفت : جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی فراوانی می باشند و زمینه های زیادی برای گسترش همکاری دو کشور دارند .

وی افزود : یکی از زمینه های همکاری حوزه دریای خزر می باشدکه برای دو کشور اهمیت زیادی دارد و انتقال انرژی بین دوکشور ، زمینه ساز تقویت همکاریهای گسترده تر با ج .ا. ایران خواهد شد .

ادریسوف تروریسم را یکی دیگر از موضوعات مهم رایزنیهای دو کشور دانست وخاطر نشان ساخت که لازم است کشورهای منطقه با همکاری یکدیگر، یک طرح عملی برای ریشه کن کردن تروریسم تدوین نمایند.

وزیر امورخارجه قزاقستان در ادامه گفت : زمینه های مختلفی برای تعمیق مناسبات دوکشور وجود دارد که راه آهن و کشاورزی از مهمترین آنها می باشد و قزاقستان امادگی دارد تا تسهیلات کافی در زمینه اعطای ویزا برای تجار و جهانگردان ایرانی فراهم ساخته و بستر توسعه همکاریهای اقتصادی دوکشور را ارتقا بخشیم .

4949

کد N1042620