در نشستی انجام شد

بررسی نقش مداحان در موضوعات سیاسی و ظهور سبک‌های نوین مداحی

در نشستی با حضور مسئولان خانه مداحان نقش مداحان در موضوعات سیاسی و نوگرایی و ظهور سبک‌های نوین در مداحی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن آهی رئیس هیأت مدیره خانه مداحان در این نشست بیان این‌که « خانه مداحان بر اساس یک اساسنامه‌ای فعالیت خود را آغاز کرده است» اظهار کرد: دلیل تنظیم این اساسنامه این بود که بسیاری از مداحان از مزایای بیمه و امثال این موارد برخوردار نبودند و عده زیادی از آن‌ها خانه نشین شده بودند.

وی ادامه داد: مشکل اساسی ما این است که آن بودجه‌ای که لازم است را در اختیار نداریم. تنها کمکی که شهرداری در این مدت به ما داشته است این بوده که این ساختمان خانه مداحان را در اختیار ما قرار داده است.

رئیس هیأت مدیره خانه مداحان ادامه داد: ما در خانه مداحان کلاس‌های تخصصی ویژه بانوان،‌ آقایان و دانشجویان را داریم و برای ترویج مسائل مرتبط با بحث مداحی فعالیت‌های زیادی داشته‌ایم. اگر یک موسسه دولتی بخواهد این اقدامات را در طول سال انجام بدهد حداقل نیازمند دو تا سه میلیارد بودجه است ولی ما فقط از کمک‌های مردمی در این راستا بهره برده‌ایم.

آهی در ادامه با بیان این‌که «اساسنامه خانه مداحان با 300 نفر از هیأت امناء تهیه شده است» گفت:‌ ما در خانه مداحان هفت هیأت مدیره داریم که مرحوم آهی قبل از فوتش پنج نفر از آن‌ها را به عنوان شورای هماهنگی انتخاب کردند و این پنج نفر عبارتند از حاج آقا سازگار،‌ آصفی، بهتاش، بازوبند و محسن طاهری که بنده هم با رای این پنج نفر بعد از مرحوم آهی برای ریاست خانه مداحان انتخاب شدم. مشکل اساسی ما در خانه مداحان این است که نه شورای‌شهر، نه شهرداری، نه مجلس و نه سازمان اوقاف و نه هیچ ارگان دیگری برای تامین بودجه ما هیچ برنامه‌ای در نظر نگرفته‌اند.

در ادامه این نشست سازگار عضو هیأت مدیره خانه مداحان با اشاره به سبک‌های نوینی که در مداحی‌ها به وجود آمده است، گفت: ما اگر می‌بینیم یک جوان مداحی سبکی را می‌خواند که در شأن اهل بیت (ع) نیست فورا نباید از او خرده بگیریم. بلکه باید با زبان لین و نرم به او بگوییم که این سبک خواندن شایسته اهل بیت (ع) نیست. فردی که نماز می‌خواند ولی درست به ادای فریضه الهی نمی‌پردازد نباید به او بگوییم که دیگر نماز نخوان بلکه باید بگوییم نمازت قبول باشد ولی بهتر بود بهتر از این می‌خواندی تا تاثیر بیشتری هم داشته باشد. مداحی هم به همین منوال است. ما نمی‌توانیم به یک جوانی که سبکش با ما متفاوت است خرده بگیریم و بگوییم نخوان ولی او باید بداند که نوحه یعنی گریه و این گریه سبب نزدیک شدن به مفاهیم اهل بیت (ع) می‌شود. نه در نوحه به طرَب و آهنگ بپردازیم.

وی تاکید کرد: برخی از مجالس از نظر عاطفه روح جوانان را پر می‌کند ولی از نظر عرفان کم می‌گذارد. با اخم و غیض نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم. ما باید با زبان خوب آن‌ها را هدایت کنیم. ما باید نسل جوان را به طور صحیح هدایت کنیم چرا که آن‌ها پرچم امام حسین (ع) را در دست دارند.

سازگار در ادامه در پاسخ به این سوال که برخی از مداحان برای انتخابات مجلس قرار است لیستی بدهند، نظر شما چیست؟ گفت: سیاست حدی دارد. رهبر ما در انتخابات جناح بندی نمی‌کند و هرگز نمی‌گوید که به چه کسی رای بدهید. ما هم باید از رهبر انقلاب پیروی کنیم و به کسی رای بدهیم که در خط رهبر و امام (ره) باشد. شاید در خفا بتوانیم بگوییم که فلان کس بهتر است ولی به صورت علنی هرگز حق نداریم از جناح و یا فردی دفاع کنیم. ما در سیاست می‌توانیم فقط به مردم بگوییم که به چه کسی رای بدهند و معیارهای انقلاب را برای مردم بیان کنیم.

وی در ادامه با بیان این‌که «اکنون که اربعین پیش روست و مردم شور و حال خاصی دارند باید از این جمعیت میلیونی نهایت بهره‌برداری را کنیم» گفت:‌ باید شور اربعین در اشعار حفظ شود ولی ما نمی‌توانیم که یک سبک خاصی را برای این ایام تعیین کنیم. مداحان باید بدانند که مداحی‌های اربعین باید همچون مداحی‌های سایر زمان‌ها پر از محتوا باشد. نوحه از قصیده هم مهمتر است چون با دل مردم و اجتماع کار دارد. ما باید در مداحی‌ها از سبک‌هایی استفاده کنیم که مورد پسند اهل بیت (ع) باشد، نه از سبک مطربی و ترانه‌خوانی.

ادامه دارد...

کد N1042440