آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

غرب به تولد داعش در عربستان اعتراف کرد/تفرقه همچون زلزله است

عربستان,مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,داعش

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: پس از جریان پاریس، پرده‌ها بالا رفت و روزنامه‌های غربی هم می‌نویسند که منشاء تولد داعش، عربستان سعودی است و با تصریح داعش را فرزند عربستان می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در جمع طلاب و روحانیون اهل سنت کردستان اظهار کرد: امام علی(ع) فرمودند کسی که به مجلس علم می‌رود، سه فضیلت دارد، نخست این که راه او راه بهشت است، دوم اینکه فرشتگان بر سر راه طالبان علم، بال‌های خود را می‌گسترانند، یعنی طلاب از روی بال فرشتگان به مجلس علم می‌روند. سوم اینکه برای طالبان علم، هر کسی در آسمان و زمین است و حتی ماهیان دریا و مرغان هوایی، استغفار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اولین آیاتی که بر قلب پیامبر اسلام(ص) نازل شده است درباره علم و قرائت است و این مطلب نشانه اهمیت این مساله در اسلام است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: نگاه به عالم و حتی به خانه او عبادت است، مجلس علم در اسلام باغی از باغ‌های بهشت است، اسلام بیان می‌کند که تفاوت عالم و عابد در این است که علم عالم، هزاران برابر عبادت عابد است.

وی افزود: طلاب و روحانیون باید قدر جایگاه خود را در این زمینه بدانند، طلاب در مسیر تعلم حضور دارند و اساتید در مسیر تعلیم قرار دارند و ائمه جماعت نیز در این مسیر قراردارند زیرا هدایت مردم را به عهده گرفته‌اند.

این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت وحدت در بین مسلمانان گفت: دشمنان سابقا، خودشان به کشورهای اسلامی لشکرکشی می‌کردند، ولی امروز سعی کردند که مسلمانان را به جان هم بیندازند و خود، در کناری خرسند، به این درگیری‌ها می‌نگرند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: تکفیری‌های داعشی تربیت شده دست مستکبران هستند که آبروی اسلام را در همه جا ببرند، اسلام هر روز در جهان پیشرفت می‌کند، ولی دشمنان این کار را انجام دادند که جلوی پیشرفت اسلام را در جهان بگیرند.

وی افزود: اگر کتاب‌های آنها را ببینیم واقعا وحشتناک است، کتاب سال دوم دبیرستان عربستان را مشاهده می‌کردم که در آن نوشته بود که جان و مال و .. زوار قبور مباح است، اهل سنت نیز قبور را زیارت می‌کنند، ولی این چه سخنانی است که به یک دانش آموز تعلیم کشتار و تکفیری‌گری می‌دهد.

این مرجع تقلید بیان کرد: این مساله سبب شده است که آبروی اسلام و مسلمین در جهان برود، اسلام دین رحمت و محبت است، مسلمانان همیشه در نمازهای خود کلمه "الرحمن الرحیم" را به کار می‌برند، حال این اسلام چگونه به ما اجازه خونریزی می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل الز خبرگزاری حوزه آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: بنده فتوای صریح دادم که کسی حق توهین به مقدسات سایر مسلمانان را ندارد و این مساله را در مکاتبه‌ای که با شیخ الازهر داشتیم به صراحت بیان کردیم، مسلمانان در حج نیز اختلاف خاصی با هم ندارند، اصول مسایل در بین شیعه و سنی یکی است و باید روی همین مسایل تاکید کرد و در این مباحث فقهی اختلاف زیادی وجود ندارد.

وی گفت: قرآن کریم در خصوص اختلاف بین مسلمانان خطابات بسیار شدید بیان می‌کنند، خداوند بیان می‌کند که تفرقه همچون صاعقه و زلزله است، علمای اسلام باید دست اتحاد به هم بدهند و باید این شرایط امن را حفظ کنیم، خوشبختانه در کشور ما امنیت بسیار خوبی وجود دارد که این نعمت بزرگ را باید قدر بدانیم و با دامن زدن به اختلافات، شرایط کشور را به هم نریزند.

این مرجع تقلید در پایان با اشاره به خاطرات حضور خود در بین علمای اهل سنت بر لزوم مراقبت علما بر امور جوانان در اوضاع امروز، تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N1041363

خواندنی از سراسر وب