تمدید دو ساله اقامت مهاجران افغان در پاکستان

سیاسی

مهاجران افغان در پاکستان که قرار بود ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ به افغانستان برگردند تا دو سال دیگر اجازه خواهند داشت در پاکستان بمانند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «اکسپرس نیوز»، مهاجران افعان در پاکستان که تعداد آنها از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است طبق تصمیم قبلی دولت پاکستان قرار بود تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی به افغانستان برگردند. اما دولت پاکستان طرحی را آماده کرده است که طبق آن مهاجران افغان بطور داوطلبانه می توانند به کشورشان باز گردند و تا دو سال دیگر اجازه خواهند داشت در پاکستان اقامت داشته باشند.

در کمیسیونی که بین دولت پاکستان و افغانستان در اسلام آباد تشکیل شد تصمیم گرفته شد با رضایت دولتهای ایالتی پاکستان مهاجران طبق برنامه دو ساله و دواطلبانه به کشورشان عزیمت نمایند. این برنامه برای تایید به کابینه فرستاده شده است و در کابینه با آن موافقت خواهد شد. طبق آماری که کشور پاکستان ارایه داده است تقریباً یک میلیون ۵۰۰ هزار از مهاجران افغان هم اکنون در پاکستان اقامت دارند و از ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی تقریباً سه میلیون ۹۰۰ هزار نفر به کشورشان بر گشته اند و در سال جاری ۶۰ هزار نفر دیگر به افغانستان عزیمت نموده اند.

کد N1040003