"ریشه‌های بحران و چشم‌انداز ثبات از قفقاز تا شامات"

یک استاد دانشگاه آزاد: سیال بودن سیاست‌های ترکیه به بحران‌های خاورمیانه دامن می‌زند

یک استاد دانشگاه آزاد گفت: ترکیه متحد همیشگی ندارد و متحدان خود را براساس تحولات روز تعیین می‌کند و همین سیال بودن ترکیه است که به بحران‌های خاورمیانه دامن می‌زند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رحمت حاجی مینه، که در همایش "ریشه‌های بحران و چشم‌انداز ثبات، از قفقاز تا شامات" حضور داشت به بررسی عوامل موثر در تشدید بحران در خاورمیانه پرداخت و بحران‌های امروز خاورمیانه را ریشه‌یی دانست.

او که به صورت موردی در رابطه با سیاست خارجی ترکیه مطالعه کرده بود گفت: ترکیه به غرب گرایش پیدا کرد چرا که نگاهش به خاورمیانه طوری بود که انگار این منطقه دغدغه‌های امنیتی را برای آن به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین سعی کرد به غرب نزدیک و از خاورمیانه دور شود.

وی ادامه داد:‌ پس از انقلاب اسلامی ایران، ترک‌ها نگرانی دیگری پیدا کردند و آن انقلاب سیاسی بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به سیاست‌های حزب عدالت و توسعه ترکیه افزود: این حزب به دنبال بحران‌زدایی و به صفر رساندن تنش‌ها با همسایگان خود است. ترکیه تلاش کرد در داخل و خارج این کشور بحران‌زدایی کند. در همین راستا سعی کرد در نقش میانجی ظاهر شده و به حل بحران‌ها بپردازد.

او با اشاره به تحولات کشورهای عربی خاطرنشان کرد: در سال 2011 هم‌زمان با آغاز تحولات جهان عرب خلإ قدرت بزرگی در منطقه احساس می‌شد چرا که در همان زمان آمریکایی‌ها منطقه را از نیروهای خود خالی کردند و هرچند ترکیه تلاش کرد این خلإ را جبران کند ولی موفق نشد.

حاجی مینه تاکید کرد: پس از مدتی سیاست ترکیه به سمت تغییر نظام سوریه سوق پیدا کرد چرا که حزب عدالت و توسعه پس از 2011 سرمست از موفقیت‌هایی شده بود که از مصر به دست آورده بود. آن‌ها فکر کردند می‌توانند بحث موازنه منطقه‌یی را پیاده کنند.

وی در پایان با اشاره به پیچیده بودن خاورمیانه افزود: پیچیدگی‌های منطقه باعث شده است سیاست‌های ترکیه براساس فرصت‌های شکل گرفته سیال باشد و این کشور هیچ گاه متحد همیشگی نداشته باشد که این سیال بودن به بحران خاورمیانه دامن می‌زند.

به گزارش ایسنا، گریکور قزاریان هم که در همایش ریشه‌های بحران و چشم انداز ثبات، از قفقاز تا شامات حضور داشت به بررسی وضعیت اقلیت‌ها در ترکیه پرداخت.

وی گفت: در ترکیه 40 نوع اقلیت قومی و زبانی وجود دارد ولی همه آن‌ها قومیت‌های مطرح و بزرگی نیستند. از سوی دیگر تنها تعداد اندکی از آن‌ها در زندگی سیاسی ترکیه نقش موثری دارند.

این کارشناس مسایل قومی ترکیه با اشاره به امضای معاهده لوزان توسط ترکیه خاطرنشان کرد: ترکیه معاهده‌های بسیاری را امضا کرده است که مربوط به رعایت حقوق اقلیت‌ها در این کشور می‌شود و با امضای این معاهده‌ها تعهد کرده است که آزادی‌های اقلیت‌ها را به رسمیت بشناسد ولی به عقیده من در عمل سیاست‌های ترکیه تا امروز کاملا بر همین اساس نبوده است چرا که این کشور به اکثر اقلیت‌ها هویت ترکی می‌دهد.

قزاریان ادامه داد: تا 30 سال پیش کردها در ترکیه با نام ترک‌های کوهستانی معرفی می‌شوند و وزارت امور خارجه ترکیه نیز اقلیت‌ها را یک دولت می‌نامد ولی این به جز اقلیت‌های ارمنی، یونانی و یهودی می‌شود یعنی آن‌ها فقط غیر مسلمان‌ها را اقلیت می‌نامند و این خلاف معاهده لوزان است.

انتهای پیام

کد N1039600