سردار جلالی:

هیچ امنیتی در زمینه موتورهای جستجوگر نداریم

سیاسی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اکنون هیچ امنیتی در زمینه موتورهای جستجوگر نداریم، زیرا تمام استفاده ها منوط به گوگل و یاهو شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی به راه اندازی دفتر جویشگری خارجی در ایران اشاره کرد و افزود: نباید فراموش کنیم که همواره نیازمند سامانه های پایه در فضای سایبری هستیم که یکی از آنها موتور جستجو است.

وی ادامه داد: طبیعتا موتورهای جستجو با معیارهایی نظیر «امکان دسترسی به بانک های اطلاعاتی دنیا» و «سرعت پردازش» رتبه بندی می شوند و براین اساس هر کشوری به سمت بهترین سرویس جویشگر می رود، اما راه حل اساسی برای ما اختیار کردن موتور جستجویی بومی در شبکه ملی اطلاعات است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: حال اگر زمان یاری نکرد یا نتوانستیم به چنین موضوعی دست یابیم، باید موازی با اقدامات تولیدی جویشگر، به سمت استفاده از سامانه های موتور جستجوی رقیب آمریکایی ها برویم.

سردار جلالی، ثبت و راه اندازی دفتر یاندکس روسی در تهران که اخیرا از سوی وزارت ارتباطات راه اندازی شده را رویکردی همسو با این دیدگاه عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه امنیت مفهومی نسبی است و باید تمام تلاش خود را برای ارتقای سطح آن به کار گیریم، افزود: اکنون هیچ امنیتی در زمینه موتورهای جستجوگر نداریم زیرا تمام استفاده ها منوط به گوگل و یاهو شده است.

به گفته سردار جلالی، با دیدگاه بکارگیری سامانه های موازی با رویکرد امنیتی، می توان موجب کاهش وابستگی و آسیب پذیری های احتمالی شد.

کد N1037619