اعتراف یک نهاد آمریکایی: رژیم صهیونیستی 115 کلاهک هسته‌ای دارد

اسراييل,سلاح اتمی

دیوید اولبرایت از پژوهشکده علوم و امنیت بین‌المللی در آمریکا اعتراف کرد که اسرائیل 115 کلاهک هسته‌ای دارد. این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که سران تل‌آویو همواره می‌کوشند تا بر فعالیت‌های هسته‌ای خود سرپوش بگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اولبرایت در پژوهشی فاش کرد: آمارها و اطلاعات حکایت از آن دارد که اسرائیل 115 کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و نیروگاه اتمی اسرائیل در دیمونا از آغاز ماه دسامبر سال 1963 شروع به تولید پلوتونیم کرده است که در مجموع 400 الی 915 کیلوگرم پلوتونیم را در انبارهای خود ذخیره‌ کرده است.

بر مبنای این تحقیق، اسرائیل از این مقدار پولوتونیم در جهت ساخت و تولید 90 تا 290 نوع مختلف از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرده یا خواهد کرد.

دیوید اولبرایت در این جستار آورده است: اسرائیل موشک‌ها و هواپیماهای با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و بمب‌های هسته‌ای را توسعه داده است. در سلاح‌های هسته‌ای موجود در اسرائیل 3 الی 5 کیلوگرم پلوتونیم به کار رفته است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، برخی منابع امنیتی تعداد کلاهک‌های هسته‌ای اسرائیل را بین 300 تا 500 کلاهک اعلام کرده‌اند.

مردخای وانونو، دانشمند هسته‌ای اسرائیل برای اولین بار در سال 1986 در مصاحبه با روزنامه "ساندی تایمز" از اطلاعات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی پرده برداشت و تصاویری را از داخل نیروگاه‌های اتمی اسرائیل نشان داد. وی بعدها توسط عناصر سازمان جاسوسی برون‌مرزی رژیم اشغالگر قدس (موساد) ربوده شد و در سال 1988 به اتهام خیانت و جاسوسی به 18 سال زندان محکوم کرد.

انتهای پیام

کد N1037526