گاردین تحلیل کرد:

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین و تحول سیاسی در آمریکای لاتین

سیاسی

نتیجه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین می تواند به معنای پایان حکومت ۱۰ ساله احزاب چپ و شروع اختلاف با بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، آرژانتین خود را برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در روز یکشنبه هفته جاری برگزار شود، آماده می کند.

این درحالیست که طبق آخرین نظرسنجی های انجام شده «مائوریسیو ماسری» نامزد حزب راست میانه از «دانیل سیولی» نامزد حزب حاکم «جبهه برای پیروزی» پیشی گرفته و پیروزی احتمالی وی می تواند به منزله پایان دادن به یک دهه حاکمیت رهبران احزاب چپ بر آرژانتین باشد.  

اختلاف ماسری با رقیب چپگرای خود در حال حاضر ۵ تا ۸ رتبه است حال آنکه برخی کارشناسان احتمال می دهند فاصله وی از سیولی با رسیدن به ۱۶ پله اختلاف از این هم بیشتر شود.

چنانچه پیش بینی های انجام شده به حقیقت بپیوندد، پیروزی ماسری می تواند به منزله پایانی برای تداوم مناسبات دوستانه با رهبران چپگرای کشورهایی مثل ونزوئلا، اکوادور و بولیوی بلاشد که در همراهی با «کریستینا فرناندز» رئیس جمهور فعلی آرژانتین، صدای رسایی در انتقاد از نظام های کاپیتالیستی (سرمایه داری) و در راس آن آمریکا دارند.

ماسری قول مساعد داده که آرژانتین را در مسیر متفاوتی هدایت کند که این می تواند به معنای حمایت از سرمایه گذاران خارجی و بهبود روابط با وام دهندگان «صندوق کرکس» است.

صندوق های سرمایه گذاری آمریکایی یا اصطلاحا «کرکس»، در زمانیکه اوراق قرضه آرژانتین در ارزان‌ترین قیمت بود آن‌ها را خریداری کردند و در حال حاضر خواستار بازگردان آن‌ توسط آرژانتین با ۱۰۰ درصد ارزش افزوده هستند.

مشکل کنونی آرژانتین ناشی از بحران مالی سیزده سال پیش است که سرانجام با توافق دولت این کشور با اکثر دارندگان اصلی اوراق قرضه دولتی کمابیش حل شد، اما تعدادی از دارندگان اوراق که عمدتا شامل چند نهاد مالی آمریکایی بودند، این ترتیبات را نپذیرفتند.   

به گفته منتقدین، حاکمیت ماسری بر کاخ ریاست جمهوری «کاسا روسادا» می تواند به معنای حذف برنامه های رفاه اجتماعی و لغو حمایت دولت از جریان های سوسیالیستی باشد. از سوی دیگر، انتظار می رود که وی در مناقشات ارضی بین آرژانتین و انگلستان بر سر مالکیت جزایر «فالکلند» انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

کاهش سطح روابط دوستانه با ونزوئلا، کوبا و ایران از دیگر ویژگی های دولت راستگرایی است که انتظار می رود در صورت پیروزی مائوریسیو ماسری در آرژانتین بر سر کار بیایید.

کد N1037048