بشار اسد: تا شکست تروریست‌ها سخن گفتن از جدول زمانی برای مرحله سیاسی بی‌فایده است

بشار اسد در گفتگو با شبکه تلوزیونی ایتالیا تاکید کرد که تروریست‌ها در سوریه هیچ جایی ندارند و مادامی که آنها را از بین نبریم سخن گفتن از تدوین جدول زمانی برای آغاز مرحله سیاسی بی‌فایده خواهد بود.

بشار اسد در گفتگو با شبکه تلوزیونی ایتالیا تاکید کرد که تروریست‌ها در سوریه هیچ جایی ندارند و مادامی که آنها را از بین نبریم سخن گفتن از تدوین جدول زمانی برای آغاز مرحله سیاسی بی‌فایده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه المنار، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در این مصاحبه با شبکه "رای" ایتالیا که شب گذشته پخش شد، گفت: غرب مسئولیت اصلی در زمینه گسترش تروریسم را بر عهده دارد چرا که از تروریست‌هایی که بعدها داعش و جبهه النصره را در سوریه تشکیل دادند، حمایت کرد.

اسد عنوان داشت: تروریست‌ها مانع اصلی تحقق هرگونه پشرفت سیاسی در سوریه به شمار می‌آیند و تعیین هر گونه جدول زمانی برای راه حل سیاسی قبل از شکست تروریست‌ها بی‌فایده است.

اسد در خصوص حملات پاریس عنوان داشت: باید بگویم که این حملات یک جنایت وحشتناک بود. وقتی می‌شنویم بی گناهان بدون هیچ دلیلی کشته می‌شوند بسیار ناراحت می‌شویم.

ما در سوریه معنی از دست دادن عزیزان و خانواده‌های خود را می‌دانیم و از پنج سال قبل تا کنون از وجود چنین حوادثی رنج می‌بریم و کاملا احساس فرانسوی‌ها و لبنانی‌ها را و همچنین یمنی‌ها و روسی‌ها را درک می‌کنیم.

وی در خصوص دست داشتن داعش در این حمله عنوان داشت:‌ ما باید اول ببینیم داعش خواستگاه در جامعه دارد یا خیر تا این لحظه می‌توانم به شما بگویم داعش هیچ جایگاه اجتماعی در جامعه سوریه ندارد اما اگر مشکل افزایش پیدا کند چنین ایدئولوژی ممکن است جامعه را تغییر دهد.

ترک‌ها،‌عربستانی‌ها و قطری‌ها از آموزش تروریست‌ها حمایت می‌کنند. کشورهای غربی نیز همینطور.

بر اساس سخنان مسئولان آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون القاعده به دست آمریکایی‌ها و با حمایت مالی و ایدئولوژیکی سعودی‌های وهابی تشکیل شده است. تعداد دیگری از مسئولان آمریکایی نیز به این مسئله اذعان داشتند.

داعش و النصره نیز دو شاخه القاعده به شمار می‌آیند. داعش در سال 2006 در عراق تاسیس شد. در آن زمان الزرقاوی که به دست نیروهای آمریکایی کشته شد سرکردگی این گروه را به عهده داشت.

سرکرده کنونی داعش که ابوبکر البغدادی نام دارد در زندان‌های آمریکایی محبوس بوده و بعد آزاد شده است بنابراین سوریه هیچ ارتباطی با داعش ندارد.

تونی بلر اخیرا اذعان کرده که جنگ علیه عراق باعث به وجود آمدن داعش شده است.

اسد تاکید کرد:‌در خصوص نقشه کنونی سوریه باید بگویم که بیشترین بخشی که تحت سیطره تروریست‌ها قرار دارد خالی از سکنه است چرا که ساکنان آن به مناطق تحت سیطره دولت فرار کرده‌اند.

از ناحیه نظامی نیز باید بگویم که تروریست‌ها یک منطقه را به دست می‌گیرند و یک منطقه را از دست می‌دهند. در هر صورت ارتش نمی‌تواند در تمام مناطق سوریه حضور داشته باشد.

ادامه دارد

....

کد N1035239