جهانگیری در دیدار معاون نخست وزیر روسیه:

حوادث اخیر حقانیت مواضع ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم را اثبات کرد

سیاسی

معاون اول رییس جمهور توسعه افراط گرایی و تروریسم را تهدید علیه امنیت همه کشورها دانست و با اشاره به همکاری خوب تهران و مسکو در مقابله با این تهدید در منطقه گفت: پس از حملات تروریستی در لبنان و فرانسه، جهان بیش از پیش متوجه خطر بزرگی که در منطقه از ناحیه تروریسم دنیا را تهدید می کند، آگاه شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار دمیتری اولگویچ راگوزین معاون نخست وزیر روسیه گفت: حوادث اخیر نشان داد که تروریسم فرامرزی شده و مقابله با آن نیاز به همکاری همه جانبه در سطح بین المللی دارد.

وی با اشاره به سفر آتی رییس جمهوری روسیه به تهران برای حضور در نشست اوپک گازی، افق روابط ایران و روسیه را روشن ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این سفر و مذاکرات مسئولان عالی رتبه دو کشور دستاوردهای خوبی در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور ضمن تاکید بر نقش مثبت روسیه در روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 در مسئله‌ی هسته‌ای گفت: علاقه‌مندیم روسیه که در دوران تحریم‌ها در کنار ایران بوده در دوران پساتحریم نیز نقش بیشتری در مناسبات و روابط اقتصادی دو جانبه ایفا کند. ضمن آنکه دولت از تمام توافقات فی مابین که در کمیسیون مشترک دو کشور حاصل شده است، حمایت می‌کند.

جهانگیری بر رفع موانع و شناسایی ظرفیت‌های بالقوه دو کشور برای همکاری‌های گسترده‌تر در عرصه‌ی اقتصادی تاکید کرد و با اشاره به حضور کارشناسان روس در صنایع فولاد و ساخت نیروگاه اتمی بوشهر گفت: روسیه کشوری مهم و صنعتی است و می توانیم در همه ی زمینه ها بویژه در عرصه ی علوم و فناوری های نوین گام های مهمی برداریم.

وی با اشاره به راه اندازی خط اعتباری فاینانس توسط روسیه برای انجام برخی طرح ها، بر ضرورت افزایش سطح منابع مالی خطوط اعتباری فاینانس منظور تسرع در روند اجرای پروژه ها و طرح های بزرگ تاکید کرد.

دمیتری اولگویچ راگوزین نیز در این دیدار با اشاره به سفر آتی ولادیمیر پوتین به تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری ایران این دیدار را موجب افزایش مناسبات دو جانبه ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این همکاری ها در آینده بیش از پیش توسعه یابد.

وی با اشاره به پیشرفت های متخصصان و مهندسان جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف به ویژه در حوزه ی علوم و فناوری های نوین با وجود امکانات کم و شرایط تحریم، آمادگی کشورش برای حضوردر عرصه های مختلف نظیر صنعت هواپیما سازی اعلام کرد.

معاون نخست وزیر روسیه ضمن تحلیل شرایط منطقه از تحریم برخی کشورها توسط کشورهای غربی انتقاد کرد و گفت: تحریم ها بیشترین آسیب را به مردم می زند که با این وجود متاسفانه بعضی از کشورها بر روش های نادرست خود همچنان پافشاری می کنند.

انتهای پیام

کد N1034903