وزیر امور خارجه ترکیه:

آنکارا طرح عملیاتی مشترکی با آمریکا در زمینه مبارزه با داعش دارد

سیاسی

وزارت امور خارجه ترکیه در حالی از همکاری آمریکا برای پاکسازی مرزهای همجوار با سوریه خبر می دهد که دولت آنکارا از مدت ها پیش به فکر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در این محل بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «فریدون سینیرلی اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز چهارشنبه از قصد آنکارا – واشنگتن برای اجرای عملیات مشترکی خبر داد که ادعا می شود هدف از آن نابودی داعش در تمامی نقاط هم مرز با سوریه است.

سینیرلی اغلو در این باره گفت: ما طرح های ویژه ای برای پایان دادن به کنترل داعش در بخشی از مرز خود داریم.

با این حال وی توضیحی درباره ماهیت این طرح  ها نداد و به گنجاندن آن در چارچوب عملیات مشترک با آمریکا بسنده کرد.

 سینرلی اغلو در ادامه گفت: وقتی این طرح ها کامل شود، عملیات ما بیش از پیش تشدید می شود.

ناگفته نماند که دیروز سه شنبه «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مصاحبه با سی ان ان از اجرای عملیات مشترک با ترکیه در امتداد ۹۸ کیلومتری مرز این کشور با بخش شمالی سوریه سخن گفته بود.

شمال سوریه منطقه ای است که دولت آنکارا از مدت ها پیش سعی داشته است تا با جلب حمایت واشنگتن در آن منطقه حائل یا به اصطلاح پرواز ممنوع ایجاد کند.

جالب آنکه در تاریخ ۱۹ آبان ماه امسال، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از نزدیک شدن مواضع متحدان دولت آنکارا در نبرد علیه داعش و امکان تفاهم برای تشکیل یک منطقه امن در سوریه خبر داد.

وی در آن زمان گفت: شاهد تحولات مثبتی در ارتباط با برقراری منطقه پرواز ممنوع و انجام عملیات هوایی در سوریه بوده ام.

 این در حالیست که آمریکا همچنان مدعی عدم پذیرش درخواست مطرح شده از سوی ترکیه برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع است.

پیشتر گفته می شد که منطقه حائل مورد نظر ترکیه، خط مرزی امنیتی بین «مارا» و «جرابلوس» در سوریه به طول ۹۰ کیلومتر و عمق ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر، خواهد بود.

کد N1034637