روضه‌خانه‌های ابرکوه به فراموشی سپرده شده‌اند

يزد

متاسفانه این روزها‌ تعداد زیادی از روضه‌خانه‌های ابرکوه که زمانی جهت برپایی مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) مورد استفاده قرار می‌گرفته‌، مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته‌اند، در حالی که حفظ این اماکن که عمدتاً تاریخی نیز هستند می‌تواند برانگیزاننده حس تعلق خاطر مردم به شعائر و مراسم مذهبی باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، شهر ابرکوه دارای ارزش‌های فرهنگی و تاریخی فراوانی است که متاسفانه برای خود شهروندان شهر نیز تا حدود زیادی ناشناخته مانده ‌است. این عدم آشنایی مردم و نبود مطالبات عمومی باعث شده ‌است تا به بسیاری از این اماکن ارزشی توجه نشود.

طلب پاسخ از مردم و مجاب کردن آنها توسط اداره‌ها می‌تواند بسیاری از بی‌توجهی‌ها و نابسامانی‌های وضع فعلی را سامان بخشد چرا که توجه مردم می‌تواند موجب احساس مسئولیت و ایجاد انگیزه بیشتر برای مدیریت شهر را به دنبال داشته باشد تا به اولویت‌های مردمی پاسخی درخور و شایسته دهند.

"احمدرضا اسدی" مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه نیز با تایید این مطلب که بسیاری از اماکن تاریخی و صاحب ارزش شهر ابرکوه برای مردم هنوز ناشناخته است، از نمونه‌های جالب این موضوع را خانه‌ امام‌حسین(ع) ذکر کرد و گفت: این خانه‌ی واقع در محله گلکاران، موقوفه‌ی مرحوم میرزا ابوالقاسم بصیری است و متاسفانه به فراموشی سپرده شده‌ است.

وی با بیان این که این خانه وقف روضه‌خوانی امام‌ حسین(ع) شده و در اختیار اداره اوقاف است، عنوان کرد: براساس اطلاعات موجود، وقف‌نامه‌ای برای آن تنظیم و برای برپایی روضه و مراسم‌های مربوط به عزاداری امام‌حسین‌(ع) نیز وجوهی برای آن در نظر گرفته شده‌است.

اسدی عنوان کرد: مذاکرات بین شهرداری و میراث فرهنگی و اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان ابرکوه صورت‌گرفته و بزودی این بنای تاریخی که احتمالاً متعلق به اوایل دوره قاجار است، مرمت و ثبت ملی می‌شود.

وی با تاکید بر این که خانه مذکور قابلیت برپایی مراسم روضه‌خوانی در طول سال را دارد، خاطرنشان کرد: تاکنون در مورد این خانه هیچگونه پژوهش و تحقیقی صورت نگرفته ‌است، در حالی که خانه با الگوی حیاط مرکزی و با وسعت بسیار محدود ساخته شده و دارای فضاسازی فاخر و شایسته‌ای است. دو اتاق شمالی و شرقی این خانه به تزئینات زیبای گچبری مزین شده و درهای چوبی آن بر زیبایی فضا افزوده است.

به گفته‌ی اسدی، فضاهای دیگر خانه شامل مطبخ، انباری و زیرزمین دست‌کن هستند و خانه دارای استحکامی مناسب است و اجرای برنامه‌ی مرمت و احیاء می‌تواند آن را در زمره آثار فاخر ابرکوه قرار دهد.

مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه، تعداد روضه‌خانه‌هایی که جهت برپایی مراسم روضه‌خوانی در ابرکوه مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند را چشمگیر خواند و از دیگر نمونه‌های شاخص آن به روضه‌خوانی‌های حاج سید نورالله مهدوی مرعشی نجفی روحانی برجسته و محبوب ابرکوه اشاره کرد.

به گفته‌ی وی، این خانه که شخصیتی مردمی در آن سکونت داشته، در مناسبت‌های مختلف، مکانی برای صفای روح عاشقان و شیفتگان اهل بیت(ع) بوده ولی متأسفانه بعد از درگذشت این عالم، مجالس روضه‌خوانی این منزل نیز متوقف شده‌ است.

اسدی معتقد است که اندک مرمت و بهسازی این خانه، مجدداً امکان برپایی روضه در این مکان را میسر می‌سازد.

وی تاکید کرد: متاسفانه بیم آن می‌رود که برخی آداب و رسوم مردم مذهبی شهر ابرکوه که در قالب فرهنگ مذهبی و سنتی شاخص و ماندگار شده ‌است با از دست رفتن روضه‌خانه‌ها، کم‌کم به دست فراموشی سپرده ‌شود.

اسدی بیان کرد: متولیان امور فرهنگی و مذهبی باید جایگاه واقعی این منازل و شخصیت‌های مورد اعتماد مردم را به عنوان فرهنگ مذهبی سنتی ابرکوه پاس دارند و حفظ این منازل به عنوان برانگیزاننده حس تعلق خاطر مردم به شعائر و مراسم مذهبی جدی گرفته ‌شود.

وی با بیان این که این دو خانه تاریخی تنها بخشی از مجموعه خانه‌هایی هستند که به صورت روضه‌خانه در امر ادای دین مذهبی مردم به اعتقادات و ائمه(ع) نقش بسزایی داشته‌اند، شناسایی روضه‌خانه‌های ابرکوه و حفظ آنها را در جهت اشاعه فرهنگ ولایت‌مداری و دوام باورها و اعتقادات مذهبی جوانان موثر دانست.

انتهای پیام

کد N1034209