سخنان نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست مجمع عمومی درباره فعالیت هسته ای کشورمان

غلامعلی خوشرو,توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست مجمع عمومی این سازمان در خصوص گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، به تشریح دیدگاه های اصولی کشورمان در خصوص فعالیت های صلح آمیز هسته ای پرداخت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، غلامعلی خوشرو در این نشست گفت: در جهان امروز نیاز ملت ها به انرژی بویژه به نیروی برق رو به فزونی گذاشته و لازم است برای تامین این نیاز بدون تاثیر سوء بر آب و هوا، از منابع انرژی پاک حداکثر استفاده را به عمل آورد.

وی گفت: در این ارتباط، انرژی هسته ای نقش بسیار مهمی در پیشرفت کشورهای در حال توسعه ایفا خواهد کرد.
سفیر کشورمان مسئولیت اصلی آژانس را طبق اساسنامه اش، کمک به کشورهای عضو در تحقیق، توسعه و کاربرد انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز دانست و اظهار داشت در ارتباط با اجرا و ارتقاء پادمان ها لازم است حقوق کشورهای عضو عدم اشاعه بدون هیچگونه محدودیت محترم شمرده شود.
غلامعلی خوشرو افزود: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و فناوری های وابسته به آن برای توسعه اقتصادی، علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران بسیار با اهمیت است.
وی گفت: حق لاینفک دولت های عضو ان پی‌ تی‌ در تولید و استفاده از انرژی هسته ای از جمله غنی سازی باید محترم شمرده شود. متاسفانه تلاش های مستمری به بهانه عدم اشاعه برای محدود کردن استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز به کار بسته شده است. ایران بر مبنای اصول دینی، راهبردی و بین المللی همواره سلاح های کشتار جمعی به ویژه، سلاح های هسته ای را مردود دانسته است.
نماینده دائم کشورمان ضمن اشاره به برجام که منجر به حل یک بحران غیر ضروری شده است گفت: تغییر بنیادین در رویکرد شورای امنیت در قبال برنامه هسته ای ایران باید با تغییر مشابهی در شورای حکام اژانس همراه شود و همه قطعنامه های شورای حکام در این زمینه لغو شوند.
نماینده دائم ایران در خصوص همکاری بین ایران و آژانس برای حل همه مسائل باقی مانده مربوط به گذشته و حال گفت: ایران همه اقدامات داوطلبانه توافق شده طبق نقشه راه را انجام داده است و انتظار دارد بعد از ارائه گزارش نهایی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پرونده همه موضوعات مربوط به گذشته و حال یکبار برای همیشه در اجلاس شورای حکام آژانس در دسامبر 2015 بسته شود.

308308

کد N1033495