اوباما فروش بمب‌های هوشمند به عربستان سعودی را تأیید کرد

واحد مرکزی خبر نوشت: رییس جمهور آمریکا به عنوان امتیازدهی به عربستان سعودی در رابطه با توافق ایران (برجام)، فروش بمب‌های هوشمند به عربستان سعودی را تأیید کرد.

پایگاه اینترنتی نشریه لِجِرگازت (ledger gazette) امروز سه‌شنبه در گزارشی به قلم فرانک رامیرز نوشت: در حالی که ارتش عربستان سعودی به حملات هواییِ خود به کشور همسایه‌اش، یعنی یمن، ادامه می‌دهد، وزارت دفاع آمریکا فروش انواع بمب‌های ساخت آمریکا را به ارزش یک میلیارد و دویست و نود میلیون دلار به عربستان سعودی، مورد تأیید قرار داد.

این منبع افزود: اکنون کنگره آمریکا 30 روز فرصت دارد که مانع فروش این بمب‌ها به عربستان سعودی شود، اما بعید است که چنین کاری کند. به علت این که حملات هوایی عربستان سعودی به یمن روزانه در جریان است، ارسال نوزده هزار بمب از آمریکا به عربستان سعودی، امری فوری تلقی می‌شود. فروش این بمب‌ها بازتاب وعده باراک اوباما به عربستان سعودی و سایر متحدان سنی آمریکا در شورای همکاری خلیج (فارس) است، که به این کشورهایِ سنی، پس از امضای توافق هسته‌ای با ایران که رقیب شیعیِ این کشورها به حساب می‌آید، قول ارسال کمک‌های نظامیِ بیش از پیش داده بود.

در ضمن لزوم فروش این بمب‌ها به عربستان سعودی حاکی از این واقعیت است که ذخایر بمب‌های عربستان سعودی به علت عملیات همزمانِ هوایی این کشور علیه مواضع داعش در سوریه و همچنین برضد نیروهای جنبش انصارالله در یمن، به شدت تحلیل رفته است.
برخی از تسلیحات آمریکایی که قرار است به عربستان سعودی فروخته شود، شامل 1000 فروند بمب هوشمند هدایت‌شوندهِ لیزری، موسوم به جی بی یو-10 پِیو وِی-2 (GBU-10 Paveway II) است. همچنین 1500 فروند کلاهک نفوذکننده‌ی بی ال یو- 109 و 8020 فروند کلاهک 500 پوندی بی ال یو-111/اِم کی-82 می‌شوند که در بمب‌های دارای کاربردهای عمومی به‌کار گرفته می‌شوند.
این بمب‌ها توسط شرکت‌های بوئینگ و رِیتیانِ آمریکا تولید می‌شوند، اما وزارت دفاع آمریکا به قانونگذاران آمریکایی (اعضای کنگره) اعلام کرده است که پیمانکارانِ اصلی برای تولید این بمب‌ها از طریق رقابت میان پیمانکاران مختلف، تعیین خواهد شد.
عربستان سعودی کماکان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان تجهیزات دفاعی (نظامی) آمریکایی است. به عنوان مثال در ماه اکتبر، دولت آمریکا تأیید کرد که چهار فروند کشتی جنگی «لیتورال» که توسط شرکت لاکهید مارتینِ آمریکا ساخته می‌شود، به عربستان سعودی فروخته شود.

واشنگتن از عملیات یمن و همچنین از خودِ عربستان سعودی - که یکی از متحدان مرکزیِ (آمریکا) در حمله به گروه به‌اصطلاح «دولت اسلامی» (گروه صهیونیستی تکفیری داعش) در سوریه و عراق است - حمایت کرده است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که مناسبات میان آمریکا و عربستان سعودی، پس از دیدار سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از واشنگتن در ماه سپتامبر، گرمتر از گذشته شده باشد.

52261

کد N1032489