۰
شفیعی در گفتگو با مهر تشریح کرد؛

طرح کمیسیون امنیت برای دریافت گزارشهای یک، ۲ و ۳ ماهه اجرای برجام

  • ۱۳بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از بررسی مکانیزم نظارتی این کمیسیون برای دریافت گزارش های یک، ۲ و ۳ ماهه از اجرای برجام، در نشست عصر امروز این کمیسیون خبر داد.

نوذر شفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به یکی از تبصره های قانون «اقدام متقابل و متناسب دولت ایران در اجرای برجام» اظهار داشت: بر اساس این تبصره، کمیسیون امنیت ملی به عنوان کمیسیون ناظر بر اجرای برجام تعیین شده تا در روند اجرای برجام نظارت کند و هم اکنون نیز وارد این کار شده است.

وی در توضیح مکانیزم نظارتی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای نظارت بر اجرای برنامه جامع اقدام مشترک گفت: چارچوب خام این مکانیزم به این صورت است که از همه نهادهای ذیربط که از اجرای برجام تاثیر می پذیرند، از قبیل نفت، بانک، کشتیرانی، بیمه و حوزه صنعت، هر ماه یک گزارش دریافت می کنیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: بر اساس این گزارش، به عنوان مثال بانک ها میزان حل مشکل سوئیفت، بیمه ها میزان حل مشکل تحریم بیمه های تجاری و وزارت نفت، میزان رفع مشکل فروش نفت را به کمیسیون امنیت ملی ارائه می‌دهند.

شفیعی اظهار داشت: در مرحله بعد، هر ۲ ماه یکبار تیم مذاکره‌کننده هسته ای به استثنای وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی حضور می یابند و روند اجرای برجام را گزارش می دهند و در نهایت، هر ۳ ماه یکبار شخص وزیر امور خارجه با حضور در کمیسیون امنیت ملی روند اجرای برجام را گزارش می دهد.

وی تصریح کرد: در مجموع ما این گزارش های یک، ۲ و ۳ ماهه را جمع‌بندی می کنیم و در پایان هر ۶ ماه، یک گزارش از روند اجرای برجام به صحن علنی مجلس می دهیم و این روند نیز تا پایان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می یابد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: این چارچوب تعریف شده، فعلا اولیه و خام است و در جلسه عصر امروز کمیسیون بررسی می شود که احتمال دارد به تصویب اعضا نیز برسد.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.