بروز اختلاف میان کردها در استان حسکه سوریه

سوريه,مخالفان سوري

حزب اتحاد دموکراتیک سوریه تعدادی از اعضای "شورای عالی کرد" در استان حسکه را به دلیل شرکت در اعتراضات علیه سیاست‌های این حزب بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، فعالان کرد اعلام کردند که تعدادی از بازداشت شدگان از سوی نیروهای امنیتی وابسته به حزب دموکراتیک سوریه با هدف بازجویی فراخوانده شده و سپس بازداشت شده‌اند. تعدادی از بازداشت شدگان به شهر قامشلی، یکی از بزرگترین شهرهای استان حسکه انتقال یافته‌اند.

استان حسکه که ساکنان مناطق شمالی آن را کردها تشکیل می‌دهند به صورت مشترک از سوی حزب اتحاد دموکراتیک کرد به رهبری صالح مسلم و نظام سوریه اداره می‌شود.

یک فعال سیاسی کرد اعلام کرد: هزاران تن از هم وطنان ما تظاهرات گسترده‌ای را در شهر "مالکیه" و قبل از آن در شهرک جوادیه در اعتراض به سیاست‌های حزب اتحاد دموکراتیک و به ویژه تصمیم اخیر این حزب درباره تحمیل روش‌های حزبی تحت پوشش آموزش زبان کردی، برگزار کردند.

این فعال سیاسی کرد حزب اتحاد دموکراتیک را به تبدیل رویای آموزش زبان کردی به کابوس متهم کرد؛ مساله‌ای که به گفته این فعال تعداد زیادی از مردم را واداشته تا فرزندان خود را به مدارس نفرستند از ترس اینکه در معرض شستشوی مغزی هدفمند از طریق روش‌های آموزشی که تصاویر عبدالله اوجالان، رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و افکار این حزب را ترویج می‌دهند، قرار نگیرند.

وی بازداشت‌ها و سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز از سوی حزب دموکراتیک را محکوم و از جامعه جهانی خواست دست از حمایت این حزب "دیکتاتوری" بردارد.

انتهای پیام

کد N1029788