تاثیر حملات پاریس بر رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا/ بحث‌ "امنیت ملی" داغ می‌شود

آمريكا,پاریس

حملات خونین پاریس که جان غیرنظامیان بسیاری را گرفت، موجب شد تا مساله "امنیت ملی" بار دیگر وارد عرصه انتخاباتی آمریکا و مناظره نامزدهای دموکرات شود و این در حالی است که این موضوع مدتها بود جای خود را به مسائل اقتصادی داده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حملات مرگبار پاریس پتانسیل تغییر شکل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دارد و بر روی مسائلی از جمله امنیت ملی، کنترل مرزی و مبارزه با تروریسم تاکید می‌کند و در همین حال ممکن است مواضع نامزدهایی را که در داخل و خارج مواضعی سخت علیه داعش دارند، تشدید کند.

مساله امنیت ملی بیش از یک دهه است که در بحث انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جایگاهی محوری نداشته و در عوض توجه رای‌دهندگان آمریکایی به سمت مسائل اقتصادی جلب شده بود. اما در شرایطی که سلامت اقتصاد کشور رو به شکوفایی است و اکنون تهدید تروریسم افراطی در اروپا به چشم می‌خورد، این روند ممکن است تغییر کند.

مساله امنیت ملی جزو مسائلی اصلی در مناظره شنبه شب دموکرات‌ها در ایالت آیوا بود و هیلاری کلینتون به عنوان نامزد پیشتاز این حزب بیشتر زمان خود را به نحوه مقابله با داعش و سایر گروه‌های تروریستی اختصاص داد. سایه سنگین حملات پاریس جمعه گذشته باعث شد نامزدهای دموکرات در مورد بهترین شیوه برخورد با داعش که مسئولیت این حملات را به عهده گرفته با یکدیگر وارد بحث شوند.

برنی ساندرز، رقیب هیلاری کلینتون از وی خواست درباره نقش خود در حمایت از حمله به عراق توضیح بدهد؛ حمله‌ای که به اعتقاد ساندرز، باعث ظهور گروه موسوم به داعش در منطقه خاورمیانه شده است. هیلاری کلینتون در این مناظره گفت که بخش عمده مسئولیت مقابله با بی‌ثباتی منطقه بر گردن ایالات متحده نیست اما مارتین اومالی، فرماندار پیشین مریلند با این دیدگاه مخالف بود و گفت که "آمریکا بهترین گزینه این جهان برای ایستادن در مقابل شیطان است." برنی ساندرز، سناتور ایالت ورمانت هم وزیر خارجه پیشین این کشور، هیلاری کلینتون را مورد حمله قرار داد و گفت "حمله به عراق باعث و بانی ظهور القاعده و گروه داعش شده است."

برایان کاتولیس، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در اندیشکده مرکز پیشرفت آمریکا می‌گوید: یک مساله شگفت‌انگیز و شوکه کننده در این حملات پاریس وجود دارد و آن بازگشت موضوع امنیت ملی به عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

در پی حملات هماهنگ در پاریس که دست‌کم 129 کشته و 352 زخمی بر جای گذاشته است و داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفته، دونالد ترامپ و تد کروز، نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از دولت باراک اوباما خواستند در طرح‌ها برای ورود هزاران آواره سوری و اسکان آنها در آمریکا تجدید نظر کند. ترامپ در گردهمایی بومونت ایالت تگزاس گفت: با مشکلاتی که کشورمان دارد، اجازه ورود دادن به 250 هزار تن که برخی از آنها مشکلاتی بزرگ و یا حتی بسیار بزرگ ایجاد می‌کنند، ‌دیوانگی است.

تد کروز سناتور اهل تگزاس هم پذیرش آوارگان و پناهجویان را "جنون" خواند. کاخ سفید در نظر دارد تا در سال مالی 2016 میزان پذیرش پناهندگان سوری را به 10 هزار تن افزایش دهد و این در حالی است که یکسال پیش از آن کمتر از 2000 تن مورد پذیرش قرار گرفتند.

کارلی فیورینا، از دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه نیز از دولت اوباما به دلیل عدم تشکیل ائتلافی قدرتمند در خاورمیانه برای مبارزه با داعش به سختی انتقاد کرد. وی در کارزار انتخاباتی روز شنبه در فلوریدا گفت: کویت، اردن، ترکیه، عربستان، مصر، بحرین، امارات و نیروهای کرد در حالی که ما صحبت می‌کنیم، با شبه‌نظامیان داعش می‌جنگند و تک‌تک آنها درخواست کمک از آمریکا دارند؛ برای تسلیحات، اطلاعات و مهمات. پاسخ دولت به اکثر آنها "خیر" بوده است اما من "آری" می‌گویم.

انتهای پیام

کد N1029568