پلیس بلژیک 3 تن را در بروکسل به دلیل ارتباط با حملات پاریس بازداشت کرد

پلیس بلژیک همزمان با اینکه به دنبال ارتباطی میان حملات تروریستی پاریس و داعش در این همسایه شمالی فرانسه بود، به دنبال حمله به یکی از کمپ‌های مهاجران سه تن را بازداشت کرد.

پلیس بلژیک همزمان با اینکه به دنبال ارتباطی میان حملات تروریستی پاریس و داعش در این همسایه شمالی فرانسه بود، به دنبال حمله به یکی از کمپ‌های مهاجران سه تن را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چارلز میشل، نخست‌وزیر بلژیک گفت: گمان می‌رود دست‌کم یکی از افراد بازداشت شده در محله مولن بیک عصر جمعه را در پاریس سپری کرده؛ جایی که دو خودرو با پلاک بلژیکی در نزدیکی صحنه این ناآرامی‌ها از جمله سالن کنسرت باتاکلان کشف شده بودند.

وی افزود: علمیات‌های پلیسی در این خصوص ادامه داد.

براساس گزارش رسانه‌های محلی، مولن بیک که در غرب بروکسل واقع است، محل اقامت اجتماع بزرگی از مهاجران مراکشی و ترکیه‌ای محسوب می‌شود.

یکی از دادستانان فرانسه گفت، یکی از خودروهایی که در بلژیک اجاره شده، با حملات پاریس مرتبط است و یک مرد فرانسوی که در بروکسل زندگی می‌کند این خودرو را اجاره داده که اوایل صبح شنبه در مرز بلژیک متوقف شده است.

بلژیک با جمعیتی 11 میلیون نفری کشور اروپایی است که بیشترین تعداد شبه‌نظامی خارجی در جنگ داخلی سوریه را دارد و در بسیاری از حملات و توطئه‌های تروریستی در سراسر این قاره یکی از این شبه‌نظامیان دست داشته‌اند.

یکی از کارشناسان امنیت بین‌المللی گفت: بلژیک پاشنه آشیل اروپا محسوب می‌شود.

چارلز میشل گفت: بلژیک در مرکز قلب اروپا قرار دارد؛ کشور کوچکی که بخش اندکی از مردم محلی‌اش تمایل دارند تا به تروریست‌ها بپیوندند اما دولت راست میانه بلژیک در حال مقابله با این مساله است.

وی افزود: با این حال این مساله که جوانان به سمت افراط‌گرایی روی می‌آورند و به مهارت‌های استفاده از سلاح‌های اتوماتیک دست می‌یابند، یک مشکل است. معتقدم بروکسل و مولن بیک مشکل ما هستند.

دست‌کم سه تن از افراد کشته شده در حملات پاریس بلژیکی بودند و در نتیجه این کشور تحقیقات ضدتروریستی خودش را درخصوص این حملات آغاز کرده است.

میشل گفت: ما با مقامات فرانسوی همکاری می‌کنیم. دولت بلژیک پس از نشست کابینه امنیت ملی، سطح هشدار را در سراسر کشور بالا برده و به مقامات اجازه داد تا در صورت لازم خواستار اعزام نیرو شوند.

نخست‌وزیر بلژیک همچنین از مردم کشورش خواست تا حد امکان به پاریس سفر نکنند. ایست‌های امنیتی در مرز فرانسه، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار افزایش یافته است.

انتهای پیام

کد N1029450