گزارش خبری-در حال به روز رسانی/

خونین ترین شب پاریس بعد از جنگ جهانی دوم/ واکنشهای بین‌المللی

سیاسی

شش حمله هماهنگ تروریستی در پاریس، تلخ‌ترین و مرگبارترین فاجعه تروریستی فرانسه پس از جنگ جهانی دوم را رقم زدند. در این مجموعه حملات تروریستی، تا کنون ۱۶۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شده اند.

گروه بین الملل - عبدالحمید بیاتی:  در پی این فاجعه، بیش از ۱۵۰۰ نیروی نظامی در پاریس مستقر شده‌اند. دست‌کم ۱۰۰ تن از قربانیان این حادثه از کسانی بودند که برای تماشای کنسرت یک گروه راک آمریکایی به سالن ۱۵۰۰ نفری «باتاکلان» رفته بودند. افرادی که موفق شدند در جریان گروگان‌گیری دو ساعته از چنگ گروگان‌گیران در این سالن کنسرت بگریزند، می‌گویند آنها سلاح‌های کلاشنیکف در دست داشتند.

حوالی ساعت ۱۲:۳۰ نیمه‌شب به وقت محلی، پلیس فرانسه با یورش به سالن باتاکلان تلاش کرد تا گروگان‌ها را آزاد کند، اما بیشتر گروگان‌ها کشته شده بودند. در مجموع چهار تن از گروگان‌گیرها در این حادثه کشته شدند؛ سه نفر از آنها با کمربندهای انتحاری اقدام به خودکشی کردند و دیگری با شلیک گلوله پلیس کشته شد.

تقریبا هم‌زمان با فاجعه سالن کنسرت انفجاری مهیب هم در حوالی استادیوم ملی فرانسه رخ داد. در پی این انفجار که در دقایق پایانی بازی فوتبال میان فرانسه و آلمان به وقوع پیوست، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه که در استادیوم حضور داشت، مجبور به ترک اضطراری ورزشگاه شد.

به گفته پلیس فرانسه، هم‌زمان با این رویدادها چندین مورد تیراندازی هم در مناطق پرترددی از شرق پاریس رخ داده است. در تیراندازی در رستوران لو کاریون ۱۱ نفر کشته شدند. در دو رستوران دیگر هم تیراندازی‌های مشابهی رخ داده است. در کل این حوادث هشت تروریست کشته شدند. دادستان کل پاریس می‌گوید تا نخستین ساعات بامداد شنبه، تقریبا همه مهاجمانی که در این حوادث نقش داشتند، کشته شده‌اند. با این حال، تعداد دقیق عاملان این حوادث هنوز مشخص نیست.

اعلام وضعیت اضطراری در سراسر فرانسه

در پی این حملات تروریستی، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، در سراسر کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. همچنین به دستور رئیس‌جمهور، مرزهای فرانسه بسته شده تا از فرار احتمالی عاملان این حوادث مرگبار جلوگیری شود. بستن مرزها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا رویدادی کم‌سابقه است. به رغم بسته شدن مرزها، پروازها به مقصد یا از مبدأ پاریس تا کنون بر اساس برنامه‌های پیشین انجام شده، اما تدابیر امنیتی در فرودگاه به‌طور محسوسی تشدید شده است.

فرانسوا اولاند حوالی نیمه‌شب شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «آنچه تروریست‌ها می‌خواهند این است که ما با این رویدادها مرعوب شویم. نکات هراس‌انگیزی درباره این حوادث وجود دارد، اما ما باید در مقابله با ترور متحد باشیم و بدانیم که آنها را شکست خواهیم داد.»

 ۱۱ سپتامبر فرانسه

هر چند هنوز عامل یا عاملان این حوادث تروریستی مشخص نشده اند اما گروه تروریستی داعش با برعهده گرفتن مسئولیت این حملات از آن با عنوان ۱۱ سپتامبر فرانسه یاد کرده است.

این حادثه چند روز پس از آنکه داعش با انتشار پیام های جدیدی از انجام حمله در روسیه و کشورهای غربی خبر داده بود رخ می دهد.

موج واکنش ها

پس از وقوع این حمل، مقامات کشورهای مختلف جهان با انتشار پیام و یا برقرای تماس با مسئولان فرانسوی، حملات پاریس را محکوم کردند.

در همین رابطه دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران، در پیام به همتای فرانسوی خود، ضمن محکومیت حوادث تروریستی پاریس گفت: بی تردید مهمترین پیام جهان در چنین حوادثی، عزم و اراده جدی تر برای مبارزه همه جانبه علیه گروههای تروریستی است.

«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا نیز در تماس تلفنی با «فرانسوا اولاند» همتای فرانسوی خود حملات تروریستی شب گذشته پاریس را محکوم کرد. در بیانیه ای که به همین مناسبت از سوی کاخ سفید صادر شد، آمده است که رئیس جمهوری آمریکا حمایت خود را از ملت و دولت فرانسه به عنوان قدیمی ترین دوست و متحد واشنگتن اعلام کرده و از آمادگی کشورش برای کمک به ادامه تحقیق در این زمینه سخن گفته است.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، نیز در این رابطه اعلام کرد: حملات تروریستی به پاریس همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. وی گفت آلمان در کنار فرانسه ایستاده و پاسخی مشترک به تروریسم خواهند داد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، اعلام کرد که حملات تروریستی شب گذشته به پاریس بر دستور جلسه مذاکرات سوریه تاثیرگذار خواهد بود که طبق برنامه در وین برگزار خواهد شد.

«دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه نیز اعلام کرد: حملات پاریس لزوم اتحاد در برابر افراط‌گرایی را نشان می‌دهد.

«رمضان قدیروف» رهبر جمهوری چچن در واکنش به حملات تروریستی روز جمعه در شهر پاریس گفت: باید این شیاطین را در نطفه خفه کرد در غیر این صورت موج تروریسم مثل لجن همه کشورها و شهرهای جهان را فرا می‌گیرد. اطمینان دارم حملات تروریستی اخیر در فرانسه از جانب گروه تروریستی داعش سازمان‌دهی شده‌اند.

کد N1028386