هاموند: اسد ممکن است تا بخشی از مرحله‌ گذار نقش ایفا کند

وزیر امور خارجه انگلیس در آستانه سفر به وین برای مذاکره درباره سوریه گفت، بشار اسد باید در بخشی از مرحله گذار در سوریه از قدرت کنار برود.

وزیر امور خارجه انگلیس در آستانه سفر به وین برای مذاکره درباره سوریه گفت، بشار اسد باید در بخشی از مرحله گذار در سوریه از قدرت کنار برود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس که به پراگ سفر کرده، گفت: بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) باید در بخشی از مرحله گذار در سوریه از قدرت کنار برود، اما می‌دانیم که اگر قرار باشد مرحله‌ی گذاری انجام شود، ممکن است او تا مرحله‌ای در آن گذار نقش ایفا کند.

وی تاکید کرد: ما به وضوح گفته‌ایم که به دنبال تخریب نهادهای دولت سوریه نیستیم، در حقیقت ما بسیار روشن گفته‌ایم که می‌خواهیم این نهادها حفظ شوند.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای که روز جمعه منتشر شد، گفت که مسکو "حق ندارد" از رئیس‌جمهوری سوریه بخواهد که از قدرت کنار برود.

در مذاکرات امروز شنبه وین قرار است مقام‌های حدود 20 کشور و نهاد بین‌المللی نقشه راهی را برای برقراری صلح و پایان بیش از چهار سال جنگ داخلی سوریه تدوین کنند. این دومین نشست وین ظرف یک ماه گذشته است و مقام‌های غربی یک طرح اصلاحات سیاسی به تدوین مسکو را اخیرا رد کرده‌اند و باور دارند که در آن به صراحت به گفته نشده که چه بر سر اسد می‌آید.

تلاش‌های پیشین برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که تاکنون جان بیش از 250 هزار تن را گرفته و میلیون‌ها تن را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده، به دلیل سرنوشت نهایی اسد به بن‌بست خورده است. غرب تاکید دارد که وی باید برود. تلاش‌های دیپلماتیک برای حل این درگیری از زمانی که روسیه حملات هوایی خود را در سوریه در اواخر سپتامبر آغاز کرده، سرعت گرفته است.

انتهای پیام

کد N1028023