"آرتور ماس" باز هم نتوانست آرای لازم برای رهبری کاتالونیا را به دست آورد

سیاسی

تلاش سه ساله کاتالونیا در اسپانیا برای استقلال از دولت مرکزی، روز پنجشنبه هم‌زمان با رای مخالف قانون‌گذاران محلی به ادامه رهبری منطقه از سوی "آرتور ماس" با ابهام و تنش مواجه شده است.

تلاش سه ساله کاتالونیا در اسپانیا برای استقلال از دولت مرکزی، روز پنجشنبه هم‌زمان با رای مخالف قانون‌گذاران محلی به ادامه رهبری منطقه از سوی "آرتور ماس" با ابهام و تنش مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رای گیری درباره ادامه ریاست آرتور ماس بر کاتالونیا با نتیجه 73 به 62 علیه وی خاتمه یافت و این دومین بار در یک هفته است که تلاش‌های ماس برای متقاعد کردن قانونگذاران محلی برای حمایت از رهبری‌اش در منطقه بی نتیجه می‌ماند؛ شخصی که با رسوایی فساد دست به گریبان است و افشای این مساله باعث ایجاد اختلافی عمیق در این منطقه شده است.

عدم انتخاب مجدد ماس به عنوان رهبری کاتالونیا تلاش‌ها برای استقلال این منطقه از اسپانیا را درست یک روز پس از آن دچار کشمکش کرده که دادگاه قانون اساسی این کشور قطعنامه تصویب شده روز دوشنبه پارلمان کاتالونیا را درباره ایجاد نهادها و موسسات مستقل به عنوان پیش‌درآمدی برای استقلال را به حالت تعلیق درآورد.

آرتور ماس و سایر رهبران جدایی طلب کاتالونیا همچنان دو ماه زمان دارند تا بر این اختلافات فائق آمده و موافقت خود را برای آنکه چه کسی باید دولت را رهبری کند، اعلام کنند و به سمت استقلال پیش بروند. اما اگر توافقی تا پیش از 10 ژانویه 2016 صورت نگیرد، انتخابات جدید منطقه‌ای برگزار می‌شود.

یکی از احزاب جدایی طلب کاتالونیا با نام اختصاری CUP تاکید داشته که آرتور ماس و حزب محافظه کارش باید بخاطر رسوایی‌ها کنار گذاشته شوند.

درهمین حال، سخنگوی پارلمانی حزب CUP به این مساله اشاره کرد که مخالفت آنها با تداوم رهبری ماس نباید به عنوان ناکامی و گسستگی جنبش جدایی‌طلب کاتالونیا تعبیر شود.

درحالیکه رای گیری روز پنجشنبه نشان از اختلافات سیاسی در این منطقه خودمختار است، پادشاهی اسپانیا نیز وارد عمل شده و نسبت به هرگونه تلاش برای تغییر در قانون اساسی کشور هشدار داده است.

فیلیپ ششم، پادشاه اسپانیا در سخنانی در جریان مراسمی در مادرید، پایتخت این کشور گفت: قانون اساسی حتمی است و هیچکس نباید درباره آن شک و تردید به خود راه دهد. پادشاه در هر شرایطی در کنار تمامی مردم اسپانیا قرار دارد.

انتهای پیام

کد N1027285