روحانی در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی:مردم ایران از صهیونیست ها نفرت دارند

حسن روحانی

واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ازسیاست های رژیم صهیونیستی نفرت داریم اما به دین یهود احترام مییگذاریم گفت :سیاست های امریکا را در حمایت از رژیم صهیونیستی محکوم کرد.

حسن روحانی در آستانه سفر خود به ایتالیا در گفتگوی اختصاصی با کوریره دلاسرا، پرشمارگان ترین روزنامه چاپ ایتالیا، تاکید کرد: ما سیاست های رژیم صهیونیستی در منطقه از جمله به شهادت رساندن فلسطینی ها و حمایت یک جانبه امریکا از این رژیم را محکوم می کنیم .

روحانی با اشاره به این که قوم یهود همواره در ایران در صلح زندگی کرده و هم اکنون یهودیان در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده هستند افزود: من می خواهم بگویم که مردم ایران می توانند از اسرائیل و سیاستهای صهیونیستی نفرت داشته باشند، اما در عین حال می توانند دین یهود، پیامبران آن و کتاب آسمانی آن را دوست داشته باشند.

رئیس جمهوری کشورمان در خصوص اینده روابط ایران و امریکا گفت: امریکایی ها اگر سیاست هایشان را تغییر دهند و اشتباهاتشان را در 37 سال گذشته تصحیح کنند و از ملت ایران عذرخواهی کنند، وضع تغییر خواهد کرد و اتفاقات خوبی روی خواهد داد.

روحانی در مورد توافق هسته ای گفت: ما یک مرحله مهم را پشت سرگذاشته ایم که مرحله قانونی است و هم اکنون مرحله اجرای توافق را آغاز خواهیم کرد. به همین علت دیگر تحریمهای جدیدی از سوی کشورهای پنج بعلاوه یک اعمال نخواهد شد و ما باید به توافقها احترام بگذاریم.


روحانی در عین حال هشدار داد: در صورتی که امریکا و کشورهای پنج بعلاوه یک به تعهدات پذیرفته شده خود در قبال ایران احترام نگذارند، ما نیز خود را ملزم به انجام آن نخواهیم دانست.


رئیس جمهوری کشورمان در این مصاحبه با اشاره به سفر قریب الوقوع خود به رم از ایتالیا به عنوان یک کشور دوست در اروپا نام برد و گفت: از اینکه نخستین سفر اروپایی ام پس از امضای توافق هسته ای به ایتالیاست خوشحالم. چرا که ایتالیا کشوری است که ایران با آن از مدتها پیش روابطی بسیار خوب در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دارد.


رئیس جمهوری کشورمان روز شنبه برای دیدار رسمی دو روزه از ایتالیا در صدر هیئت بلند پایه سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی وارد رم خواهد شد.


دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر ایتالیا و ملاقات با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان از جمله برنامه های اقای روحانی در این سفر دو روزه است.

17220

کد N1027193