/صداقت؛ اعتماد و اعتبار/

عراقچی: وجود هیات نظارت می‌تواند نظم خوبی را برای اجرای برجام ایجاد کند

نمایشگاه مطبوعات 21

معاون وزیر امور خارجه از مشخص شدن اعضای هیات نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباس عراقچی عصر امروز در بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در یک نشست خبری اظهار کرد: تا جایی که می‌دانم هیات نظارت بر اجرای برجام دیشب توسط شورای عالی امنیت ملی تعیین شده است، ولی اطلاع‌رسانی درباره اعضای این هیات توسط خود شورا خواهد بود چون باید روند قانونی برای مصوبات شورای عالی امنیت ملی طی شود.

وی ادامه داد:‌ ما این اتفاق را در وزارت امور خارجه به فال نیک می‌گیریم چرا که تشکیل این هیات نظارت قدم بسیار مناسبی در اجرای درست برجام خواهد بود و هر موردی که در آن تردید و ابهامی وجود داشته باشد در این هیات بررسی می‌شود. وجود این هیات می تواند نظم بسیار خوبی را برای اجرای برجام به وجود بیاورد.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران همچنین درباره آینده برجام گفت: برجام در حال طی کردن مسیر خودش است و تا الان نیز طبق چارچوبی که تنظیم شده جلو رفته است. به شخصه امیدوارم تا دو سه ماه آینده که به روز اجرا شدن برجام برسیم مسیر را به صورت شایسته‌ای طی کنیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان به طرف مقابل خوشبین بود تصریح کرد: ما هیچ وقت به طرف مقابل خوشبین نبوده و نیستیم. نه با خوشبینی مذاکره کردیم و نه بعد از مذاکرات اصل ما بر خوشبینی استوار بوده است البته برای اجرای تعهدات طرف مقابل و اطمینان از اینکه برجام به درستی اجرا شود ساز و کار های لازم پیش بینی شده، اگر طرف مقابل کوتاهی کند ایران هم امکان بازگشت به شرایط قبل را خواهد داشت.

عراقچی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری در مورد برجام گفت: موارد نامه رهبر معظم انقلاب و الزامات و تکالیف ایشان، همچنین الزامات و تکالیف مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی باعث می‌شود تا در طول اجرای برجام با اطمینان کافی عمل کنیم. ما تمامی این توصیه‌ها و الزامات را مد نظر قرار خواهیم داشت و دقیقا اجرا خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین درباره فعالیت‌هایی که طرف مقابل تاکنون در اجرای برجام انجام داده است خاطرنشان کرد: رییس جمهور آمریکا در روز اجرای برجام یک یادداشت رسمی صادر کرد و به وزیر امور خارجه این کشور ماموریت داد که تحریم‌ها را متوقف کند. ضمن اینکه به چهار وزیر دیگر نیز دستور لغو دستورهای گذشته را ابلاغ کرد. در همان روز نیز شورای اروپا مصوبه‌ای را تصویب کرد که تحریم‌ها را لغو کند. اما این دستورات روزی اجرایی می‌شود که ایران هم به تعهدات خود عمل کند. بعضی از عزیزان تردید‌هایی را درباره اینکه آیا این اقدامات طبق برجام بوده یا نه به وجود آوردند که کارشناسان ما این موارد را بررسی کرده‌اند و به اعتقاد ما آمریکا و اروپا به تعهدات خود عمل کرده‌اند. در هر صورت ما گزارش خود را به هیات نظارت بر برجام شورای عالی امنیت ملی تقدیم می‌کنیم و آن‌ها قضاوت خواهند کرد.

وی در پایان اظهار کرد: گزارش نهایی آژانس تا 15 دسامبر باید آماده شود البته آقای آمانو به ما گفته که احتمالا تا آخر نوامبر آماده خواهد شد یعنی 15 روز زودتر از موعد مقرر که این گزارش به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تقدیم خواهد شد و بعد از آن 1+5 موظفند برای بستن PMD قطعنامه‌ای را به شورای حکام ارائه دهند که ان‌شاالله با تصویب این قطعنامه پرونده PMD به طور کامل بسته شود.

انتهای پیام

کد N1026697