با درخواست مجدد برای ایجاد منطقه امن در سوریه؛

اردوغان: جهان فقط برای سوریه اشک می‌ریزد/ برای سوری‌ها نگرانم

سیاسی

رئیس جمهور ترکیه در نشست کمیته اقتصاد خارجی این کشور ضمن دعوت از جامعه جهانی برای ایجاد منطقه "پرواز ممنوع" در سوریه گفت: "ما به دنبال برقراری فضایی آرام و ایمن در سوریه هستیم تا تمامی پناهجویان سوری بتوانند به کشورهایشان بازگردند"!

رئیس جمهور ترکیه در نشست کمیته اقتصاد خارجی این کشور ضمن دعوت از جامعه جهانی برای ایجاد منطقه "پرواز ممنوع" در سوریه گفت: "ما به دنبال برقراری فضایی آرام و ایمن در سوریه هستیم تا تمامی پناهجویان سوری بتوانند به کشورهایشان بازگردند"!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، رجب طییب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست کمیته اقتصاد خارجی این کشور گفت: "سال‌هاست سوریه از بحرانی بزرگ رنج می‌برد و انسان‌ها بر خلاف حکم وجدان انسانی کشته می‌شوند و البته هیچ شخصی از این ننگ بشری مبرا نیست و نمی‌توان موضعگیری هیچ یک از کشورهای جهان و یا نهادهای بین المللی را در قبال خون مردم سوریه توجیه کرد."

اردوغان با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی از استقبال از تنها چند هزار پناهجو سخن می‌گویند و این در حالی است که بودجه این کشورها بسیار بیشتر از بودجه ترکیه است که میزبان میلیون‌ها سوری بوده، تاکید کرد: "جهان تنها به اشک ریختن برای مردم سوریه و برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌ها و سخنرانی در این زمینه بسنده کرده است."

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه غرب پیشنهاد آنکارا مبنی بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع و منطقه امن در سوریه را نادیده می‌گیرد، جهان را به ایجاد منطقه امن و پرواز ممنوع دعوت کرد.

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا در بحران پناهجویان، تنها 400 میلیون یورو کمک مالی و وام به ترکیه کمک کرد. من به عنوان یک شهروند ترکیه، برای شرایط مردم سوریه نگران هستم و نمی‌توانم اتفاقاتی که برای آنان رخ داده را بپذیرم!

اردوغان ادامه داد: ترکیه تاکنون هشت میلیارد برای پناهجویان سوری هزینه کرده است ولی مردم ترکیه حامی سوری‌ها هستند و در مقابل این کمک و حمایت هیچ چشم‌داشتی ندارند.

این مقام دولت ترکیه تاکید کرد: ترکیه بر اساس دستورات و خواسته‌های هیچ طرفی عمل نمی‌کند! پناهجویان از مرگ گریخته و به ما پناه آورده‌اند و ما از آنان استقبال کردیم در حالی که اروپا تنها از تامین هزینه اردوگاه‌ها صحبت می‌کنند اما ما در ترکیه دست به عمل می‌شویم.

وی ادامه داد: ترکیه به دنبال جوی امن و آرام در سوریه است به طوری که تمامی سوری‌ها بتوانند به کشور خود بازگردند.

اردوغان تاکید کرد: ترکیه به مبارزه خود با تروریسم ادامه می‌دهد و تا "نابودی کامل" تروریسم این عملیات را متوقف نخواهد کرد!

وی افزود: کسانی که آتش سوریه را با هیزم فتنه شعله‌ورتر می‌سازند به زودی خود در این آتش خواهند سوخت و این یک هشدار اخلاقی و برادرانه از سوی ترکیه به آنان است!

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه قدرت گروه بیست در توافق آنها در مورد طرح‌های اقتصادی است، تصریح کرد: علاوه بر سیاست، اقتصاد مهم ترین پروژه ای است که نشست سران بیست به خاطر آن تاسیس شد.

وی در ادامه گفت: بحران اوکراین، عراق و سوریه ارتباط شدید دو مقوله اقتصاد و امنیت را ثابت کرد.

انتهای پیام

کد N1025460