پاکستان مناطق آزاد تجاری بندر «گوادر» را به چین اجاره می‌دهد

سیاسی

مقامات دولتی پاکستان قرار است بیش از ۹۲۳ هکتار زمین در حومه بندر «گوادر» که منطقه آزاد تجاری این کشور است را به مدت ۴۳ سال به شرکت نظارت بر بنادر چین اجاره دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازروزنامه «جیو»، مقامات دولتی پاکستان قرار است امروز-چهارشنبه بیش از ۹۲۳ هکتار زمین در حومه بندر گوادر که منطقه آزاد تجاری این کشور است را به مدت ۴۳ سال به شرکت نظارت بر بنادر چین اجاره دهد.

مراسم تحویل زمین از سوی مقامات پاکستانی به مقامات چینی با حضور «وانگ شیاوداو» معاون رئیس کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات این کشور در منطقه گوادر در ایالت بلوچستان پاکستان برگزار می شود.

هیئت چینی به رهبری معاون رئیس کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات این کشور، همراه با برخی از مقامات عالی دولتی و شرکت‌های خصوصی وارد پاکستان شده است تا برای تحویل منطقه آزاد تجاری بندر گوادر با مقامات پاکستان به توافق نهایی برسد.

دولت پاکستان پیش از این، بندر گوادر را برای ۲۳ سال آینده منطقه آزاد تجاری اعلام کرده بود.

دولت چین قرار است بر اساس توافقنامه «کریدور اقتصادی پکن- اسلام‌آباد»، ۴۶ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری کند.

«سان ویدونگ» سفیر چین در پاکستان چند روز پیش در جریان سفر به ایالت بلوچستان پاکستان و بازدید از روند اجرای بخش های مربوط به طرح کلان راهروی اقتصادی دو کشور اعلام کرد که بندر گوادر به عنوان یکی از بخش های اصلی این طرح، به قطب بزرگ اقتصادی منطقه تبدیل خواهد شد.

طرح کریدور اقتصادی چین - پاکستان، طرح مشترک و بسیار بزرگی است که قراردادهای مربوط به اجرای آن در مجموع به ارزش حدود ۴۵ میلیارد دلار، اردیبهشت ماه سال جاری میان مقامات عالی پکن و اسلام آباد به امضا رسیده است.

این کریدور اقتصادی برای چین، نقش یک شریان حیاتی خواهد داشت و به همین دلیل پکن مصمم به اجرای این طرح بزرگ است.

خبر واگذاری و اجاره بندر گوادر به یک کنسرسیوم چینی امروز از سوی روزنامه «مردم» چین رسانه ای شد و این روزنامه در گزارش خود اعلام کرد که چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان از امروز این بندر را به اجاره خود در آورده است.

در این گزارش اعلام شده که بر اساس اعلام مسئولان دولت پاکستان و توافق صورت گرفته، بیش از ۹۲۳ هکتار زمین در بندر گوادر و اطراف آن در مدت زمان اعلام شده به اجاره طرف چینی قرار می گیرد.

بندر گوادر در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان و در حدود ۷۰ کیلومتری مرز ایران واقع شده است.

بندر گوادر پس از تکمیل شدن به یکی از بندرهای مهم برای افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد.

کد N1025245