عطوان تحلیل کرد:

جنگی بدون دستاورد برای سعودی ها/یمن گورستان متجاوزان

سیاسی

یکی از تحلیلگران معروف جهان عرب ضمن بی حاصل دانستن جنگ ائتلاف تحت سرکردگی سعودی ها در یمن، خواستار عبرت گیری متجاوزان از باتلاقی که آمریکایی ها در افغانستان گرفتار آن هستند، شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالباری عطوان با اشاره به تحولات یمن نوشته است: این موضع ژنرال چارلز براون فرمانده نیروی هوایی فرماندهی مرکزی آمریکا که دامنه مسئولیت های وی در خاورمیانه است هنگامی که گفت مشارکت کشورهای حوزه خلیج فارس در ائتلاف بین المللی ضد داعش در سوریه و عراق از زمان جنگ یمن کاهش داشته است، ما را شگفت زده نکرد.

وی می نویسد: مشارکت کشورهای حوزه خلیج فارس در توفان قاطعیت در یمن که حدود هشت ماه قبل شروع شد معادلات سیاسی و نظامی تغییر پیدا کرده است و عرصه به شکل شتابزده ای تغییر کرده است و این برخلاف انتظار کشورهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی بود.

عطوان می افزاید: ما با احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی که گفت: ما دستاوردی به دست آورده ایم که ناتو در افغانستان نتوانسته است به دست بیاورد موافق نیستیم.وی گفت که دستاورد ائتلاف در یمن ظرف هفت ماه بیشتر از دستاوردهای نیروهای آمریکایی و ناتو متشکل از ۲۸ کشور در افغانستان در یازده سال قبل است.

ما امیدواریم که عسیری برای ما دستاوردها را تشریح کند تا ما بدانیم.محاصره و بمباران و گرسنه نگه داشتن ۲۵ میلیون یمنی از هشت ماه قبل دستاورد نظامی است!

این نویسنده سرشناس عرب در ادامه با اشاره به دستاوردهای جدید ارتش یمن و کمیته های مردمی در نزدیکی پایگاه هوایی العند در استان لحج در نزدیکی یمن و تسلط آن بر شهر دومت دومین شهر بزرگ استان الضالع و تسلط بر ذباب در نزدیکی ورودی باب المندب می افزاید: نیروهای ائتلاف تحت رهبری سعودی نتوانسته است که تعز و مارب را بازپس بگیرد و عدن هم که پس گرفت شده به دست داعش و القاعده افتاده است.حمله به صنعا نیز بسیار به تعویق افتاده و شاید هم به دلیل احتمال جنگ چریکی که رقیب مهارت بالایی در آن دارد اصلا رخ ندهد.

وی در ادامه می نویسد: قاعده طلائی جنگی که همه فارغ التحصیلان آکادمی های نظامی غربی از حفظ هستند می گوید که زمین همراه با اصحاب آن می جنگد و سرتیپ عسیری که فارغ التحصیل همین آکادمی هاست باید آنچه ما می گویم بداند. یمن همواره گورستان متجاوزان بوده و خواهد بود همانطور که عبدالعزیز آل سعود موسس عربستان به فرزندان و نوه هایش توصیه کرد.

عطوان با اشاره به سازگار شدن یمنی ها با حملات هوایی و ناکارآمدی آنها و دادن نتایج عکس یعنی کشتار غیر نظامیان به اختلافات میان اعضای ائتلاف بین المللی اشاره کرده و آورده است: بحث و جدل های زیادی درباره اختلافات میان کشورهای ائتلاف درباره نحوه اداره این جنگ مطرح می شود.امارات به قطر اعتماد ندارد و قطر به امارات.اولی نگران است که این جنگ به نفع حزب اصلاح اخوانی یمن منتهی شود و  دومی از نزدیک شدن امارات و عربستان سعودی علیه خود نگران است.

بحث دیگری که در محافل خلیج فارس از آن سخن گفته می شود قرار گرفتن قطر، عربستان سعودی و ترکیه در یک جبهه برای براندازی بشار اسد و نظام آن و قرار گرفتن امارات و کویت در جبهه دیگر در کنار ایران و مصر در جنگ علیه داعش است که مبارزه با داعش را اولی تر می دانند.محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی از مسافران دائمی این روزهای مسکو است.

مورد اختلاف دیگر میان این کشورها درباره آینده خود یمن است.آیا یمن یکپارچه می ماند یا تجزیه می شود؟چه کسی در شمال و چه کسی در جنوب و چه کسی در شرق و چه کسی در غرب حکومت می کند؟ چه طرفی با القاعده و داعش می  جنگند و سرنوشت حضرموت چه می شود؟ کسی جواب این سئوالات را نمی داند و بعید است که بزودی کسی جوابی برای این سئوال ها بیابد.

بر اساس اطلاعات ما کشورهای ائتلاف به این نتیجه رسیده اند ک جنوب بدون شمال نمی تواند ادامه دهد و باید تجزیه شود و موضوع نیاز به زمان دارد.از سویی عبد ربه منصور هادی هیئتی را به ریاست عبدالملک المخلافی مامور سفر به ژنو برای شرکت در نشستی که هفته آینده برگزار می شود کرده است.

عطوان می نویسد: جنگ یمن هفت ماه قبل شروع شده است و دخالت ناتو در افغانستان ۱۴ سال قبل.آیا از کلام عسیری می توان اینگونه استنباط کرد که جنگ یمن تازه در شروع کار است.آمریکایی ها و ناتو مرتکب اشتباه در جنگ افغانستان و عراق شدند و سعودی ها باید از این اشتباه درس بگیرند و از افتادن در باتلاق یمن و کشاندن کشورهای خلیج فارس و دیگر کشورهای عربی پرهیز کنند.

وی در پایان می نویسد: آمریکا در حال حاضر با طالبان برای بازگشت به حکومت در مقابل خروج امن نیروهایش گفتگو می کند آیا ما باید ۱۴ سال منتظر بمانیم تا ائتلاف عربی تحت رهبری سعودی همین مسیر را طی کند و با یمنی ها برای واگذار کردن قدرت به آنها گفتگو کند؟ پاسخ این سئوال را به عسیری و افراد مافوق وی واگذار می کنیم.

کد N1024495