«اوباما» و «نتانیاهو» دیدار می کنند

سیاسی

سران آمریکا و رژیم صهیونیستی با وجود اختلافات شخصی درباره یک توافق نظامی جدید ۱۰ ساله به گفتگو می نشینند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میدل ایست آی،« بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل و «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در مورد خرید تجهیزات نظامی به ارزش چند میلیارد دلار گفتگو خواهند کرد.

بنا بر این گزارش، مهم ترین موضوع در دیدار دو طرف یک قرارداد نظامی جدید ۱۰ ساله خواهد بود.

نتانیاهو و اوباما از اکتبر سال۲۰۱۴ دیداری نداشته اند و اختلاف عمیق بر سر توافق ماه ژوئیه بین ایران و قدرت های بزرگ جهان ، موجب جر و بحث های تلخ بین این متحدان سنتی در قبل و بعد از دستیابی به توافق شده است.

اما تحلیلگران معتقد هستند این دو نفر با وجود اختلافات شخصی مصمم هستند با دیداری حرفه ای فصل تازه ای در روابط باز کنند و نشان دهند اتحاد طولانی مدت رژی اسرائیل و آمریکا همچنان تزلزل ناپذیر باقی مانده است.

«زوی رافیه» مشاور کهنه کار در امور آمریکا و متخصص سابق مسائل کنگره در سفارت رژیم اسرائیل در واشنگتن گفت: نتانیاهو و اوباما عاشق هم نخواهند شد، اما من مطمئن هستم که نتانیاهو دقیقا ارزش این دیدار و ارزش آمریکا را درک می کند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هم در این خصوص گفت : احساسات شخصی به اندازه توانایی آنها برای همکاری برای پیشبرد منافع امنیت ملی اسرائیل و آمریکا مهم نیست.
نتانیاهو توافق ایران را « اشتباه تعجب آور تاریخی » خوانده است که مسیر رقیب منطقه ای اش را برای دستیابی به سلاحهای هسته ای مسدود نمی کند.
این قرارداد جدید دفاعی ده ساله در زمان دیدار نتانیاهو و اوباما نهایی نمی شود و صرفا پس از منقضی شدن توافق فعلی در سال دو هزار و هفده ، به اجراء در می آید.

پیش بینی می شود نتانیاهو و اوباما در مورد تعهداتی صحبت خواهند کرد کنند که بر اساس آنها رژیم اسرائیل بتواند بیش از ۳۳ فروند هواپیمای رادار گریز اف ۳۵، مهمات دقیق و فرصتی برای خرید هواپیماهای وی۲۲ و سامانه های دیگر تسلیحاتی که قبلا سفارش داده بود بدست آورد.

از دیگر موضوعاتی که در این دیار مورد گفتگو قرار خواهند گرفت سوریه و درگیری ها در فلسین خواهند بود.

اوباما قبلا از نتانیاهو به سبب فرستادن علامت های ضد و نقیض در مورد پایبندی خود به راه حل تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین انتقاد کرده است. اوباما در دیدار نتانیاهو احتمالا وی را در این باره تحت فشار قرار می دهد.

نتانیاهو در دیدار خود از آمریکا که تا روز پنج شنبه به طول خواهد انجامید به غیر از دیدار با اوباما، از موسسه آمریکن انترپرایز  که یک موسسه راستگراست جایزه خواهد گرفت و همچنین احتمال آن وجود دارد با اعضای کنگره دیدار کند.

همچنین پیش بینی می شود وی با هدف بهبود روابط با دموکرات ها در اندیشکده چپ گرای « مرکز پیشرفت آمریکا » نیز سخنرانی کند.

کد N1021506