موافقت روسیه و آمریکا برای همکاری در خصوص هواپیمای سقوط کرده

سیاسی

پلیس فدارل آمریکا (اف بی آی) از موافقت خود با درخواست روسیه برای همکاری در خصوص روشن شدن دلایل سقوط هواپیمای مسافری در صحرای سیناء خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پلیس فدرال آمریکا، با درخواست روسیه برای همکاری در تحقیقات مربوط به سقوط هواپیما در مصر، موافقت کرده است. پیشتر شبکه خبری سی‌بی‌اس، از درخواست روسیه از اف‌ بی‌ آی برای همکاری در تحقیقات خبر داده و عنوان کرده بود که مسکو خواستار کمک گروهی از کارشناسان بمب در پلیس فدرال آمریکا شده است.

اف‌ بی‌ آی و سازمان امنیتی روسیه اف‌ اس‌ ب، گاه در مسائلی مانند مبارزه با گروه‌های افراطی همکاری‌هایی داشته‌اند. اما روابط مسکو و واشنگتن در حال حاضر در سطح بسیار پایینی در مقایسه با سال‌ های گذشته قرار دارد.

برخی از مقامات ایالات متحده ارائه چنین درخواستی را نشانه‌ای از مشکلاتی که کارشناسان با آن روبه‌رو هستند، برآورد کرده‌اند. از سوی دیگر این درخواست به عنوان تلاش مجدد کرملین در ایجاد فرصتی برای مشارکت در مسائل منطقه‌ای توصیف شده است.

روز شنبه هفته گذشته ایرباس ۳۲۱ هواپیمایی «متروجت» روسیه که از شرم‌الشیخ در مصر راهی سن‌پترزبورگ بود، ۲۴ دقیقه پس از آغاز سفر، از صفحه رادار ناپدید شد. ساعتی بعد تکه‌های متلاشی‌شده هواپیما در منطقه‌ای نسبتا گسترده در صحرای سینا یافت شد. در این حادثه تمام ۲۲۴ سرنشین ایرباس جان خود را از دست داده‌اند و هنوز دلیل رسمی سقوط هواپیما ارائه نشده است.

طی روزهای گذشته بر احتمال بمبگذاری و انجام عملیات تروریستی در سرنگون کردن هواپیما افزوده شده است. پیشتر «ولایت سینا» شاخه‌ای از داعش مدعی شده بود آنها هواپیما را ساقط کرده‌اند.

کد N1020475