عضو کمیسیون انرژی مطرح کرد:

طرح خرید کالای ایرانی فرصتی برای افزایش کیفیت تولیدات داخلی

مجلس شوراي اسلامي,کالاهای داخلی

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس آغاز اجرای طرح خرید کالای ایرانی از سوی دولت را فرصتی در راستای افزایش کیفیت تولید داخلی و رونق اقتصادی کشور عنوان کرد.

جلیل جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اقدامی که دولت با همکاری وزارت صنعت و بانک مرکزی صورت داده کار بسیار ارزشمندی است و هدف آن این است که خرید کالای داخلی توسط مردم و دستگاه‌های دولتی بیشتر شود که این باعث رونق تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال و افزایش کمیت و کیفیت تولید خواهد بود.

وی افزود: وقتی خرید بیشتر شود تولیدکننده هم وضعیت اقتصادی بهتری پیدا می‌کند و کیفیت را افزایش می‌دهد و این منجر به رونق اقتصادی و کاهش رکود می‌شود که محسنات زیادی دارد و قابل تقدیر است. البته دولت باید از دستگاه‌های دولتی شروع کند و ما در ادارات، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها شاهد خرید کالاهای خارجی نباشیم.

نماینده مردم خلخال در مجلس با تاکید بر لزوم توجه مردم به تولیدات داخلی تصریح کرد:‌ ممکن است در ابتدا کیفیت پایین باشد اما افزایش تقاضا برای کالاهای تولید داخل باعث می‌شود معایب به تدریج برطرف شود و خرید کالای داخلی به یک فرهنگ و ارزش تبدیل شود.

جعفری در ادامه خواستار توجه جدی‌تر مردم به خرید خودروهای ساخت داخل شد و افزود: دولت هم سعی کرده با وام‌های 25 میلیون تومانی خودرو و 10 میلیون تومانی کالا که بهره 16 درصدی برای آن در نظر گرفته شده، مردم را برای خرید کالای داخلی ترغیب کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: بخشی از این طرح که خرید کالای ساخت داخل است به عهده مردم و دولت است و بخشی دیگر به عهده تولیدکنندگان است که تلاش کنند کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند به ویژه در حوزه خودرو ، که در حال حاضر ما شاهدیم خودروهای چینی که تنها ظاهر موجهی دارند مورد اقبال قرار گرفته‌اند. این در حالی است که اگر تولیدکنندگان خودرو در داخل تولیدات خود را بر تکنولوژی روز منطبق کنند مردم خرید خودروی داخل را ترجیح می‌دهند.

وی در پایان با بیان اینکه کاهش نرخ بهره بانکی با توجه به شرایط فعلی مقدور نیست گفت: دولت 10 درصد یارانه می‌دهد که مردم کالای داخلی را بخرند. در این شرایط تولید کنندگان باید از این فرصت استفاده کنند و کیفیت کالای تولیدی خود را افزایش دهند تا تمایل مردم به خرید و در نتیجه رونق تولید اقتصاد بیشتر شود.

انتهای پیام

کد N1020261