واکنش رای الیوم به اقدام عربستان در حذف شبکه المیادین از ماهواره عرب ست

ایرنا نوشت: روزنامه 'رای الیوم' با اشاره به توقف پخش شبکه خبری المیادین بر روی ماهواره عربسات از سوی عربستان سعودی تاکید کرد که این اقدامات ما را نمی ترساند، ما به نوشتن ادامه خواهیم داد و تا وقتی که نفس می کشیم شما نمی توانید دهان ما را ببندید.

رای الیوم افزود: سایتهای ما را فیلتر کنید، روزنامه های ما را مصادره نمایید، ما را از ماهواره عربسات حذف کنید اما ما به نوشتن ادامه خواهیم داد شما نمی توانید دهان ما را ببندید تا وقتی که نفس می کشیم.
صرفنظر از دلایل عربستان برای قطع پخش شبکه المیادین موضوع مهم وخطرناک این است که مقامات سعودی خود را در جایگاه تصمیم گیری برای تعیین شبکه های دوست و دشمن، مغرض و غیر مغرض و حرفه ای و غیر حرفه ای و پخش یا عدم پخش بر روی ماهواره های عربسات، یا نیلسات و یا هر ماهواره عربی دیگری می بینند.
رای الیوم افزود، عربستان سعودی و بسیاری از متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس و ائتلاف عربی حمله به یمن، همان کسانی هستند که شبکه های تلویزیونی متعلق به جنبش انصارالله یمن و پیش از آن شبکه ها لیبی و سوریه را از ماهواره های خود حذف کردند. چرا که از نظرات دیگران هر چند رسانه های کوچک می هراسند در حالیکه خود امپراتوری های رسانه ای زیادی در اختیار دارند و میلیاردها دلار برای آنها هزینه می کنند.
به نوشته روزنامه رای الیوم ، معلوم نیست چه کسی به مقامات سعودی چنین حق وتویی داده است؟ به چه حقی عربستان برخی شبکه ها را از روی ماهواره حذف و برخی را باقی می گذارد؟ چرا کشورهایی مثل مصر، عراق، الجزایر، مغرب، کویت، اردن و دیگر کشورهای عربی در این مورد سکوت اختیار کرده اند؟. عربستان پس از سانسور رسانه ای که در طول 30 سال گذاشته در آن مهارت داشته است وارد جنگ نظامی مستقیم شده و همه اینها را با شعار حمایت از ملتها و انتشار ارزشهای اجتماعی و عدالت و دمکراسی انجام می دهد.
گفته می شود که دلیل توقف پخش شبکه المیادین از سوی مقامات سعودی اظهارات یک مهمان ایرانی در یک برنامه بود که در مورد فاجعه منا از عربستان انتقاد نمود. حال باید از این مقامات پرسید توقع داشتید پس از کشته شدن صدها ایرانی و ناپدید شدن بیش از 200 حاجی و مشخص نبودن سرنوشت صدها نفر دیگر با وجود هزاران دوربین و تشکیل کمیته حقیقت یاب واکنش مسئولان ایرانی چگونه باشد؟ آیا انتظار تعریف و تمجید داشتید؟
از آن سو در یمن هفت ماه است بیش از 200 جنگنده ساخت آمریکا هر روز فقیرترین کشور عربی را با وجود محاصره شدید بمباران می کنند . 20میلیون یمنی در قحطی هستند و دو انتخاب بیشتر ندارند یا از گرسنگی بمیرند یا در بمباران عربستان .
رای الیوم افزود، برای ما و دیگران ممنوع است در مورد این مسایل با توجه به واقعیت ها بنویسیم؛ ممنوع است اظهارت بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در مورد کشته شدن نزدیک 10 هزار یمنی را منتشر کنیم، ممنوع است درباره فاجعه منا سخن بگوییم وآمار دقیق کشته ها را بخواهیم ، ممنوع است درباره توطئه عربی با ناتو برای تبدیل لیبی به کشوری شکست خورده حرف بزنیم واگر حرف بزنیم بی مسئولیت، غیر حرفه ای، مجوس و مزدور ایران هستیم! همانطور که قبلا ما را مزدور صدام حسین می دانستید.
رای الیوم هطلب به مسوولان فرهنگی عربستان نوشت، از غرور و استبداد و خودخواهی شما به تنگ آمده ایم؛ به این کارتان ادامه دهید اما بدانید که اکثریت بلامنازع فقرای عرب وصاحبان وجدانهای بیدار را بر ضد خود بسیج خواهید کرد.
ما را سانسور کنید از عربسات بیرون بیندازید بر ضد ما سخن بگویید اما ما همچنان به نوشته ادامه می دهیم حتی روی دیوارها می نویسیم واز مظلومان عرب - از جمله ملتهای شما- حمایت خواهیم کرد و هیچ چیز ما را نخواهد ترساند.

4949

کد N1020216