بر خلاف پیمان مینسک؛

ارتش اوکراین «دونتسک» را گلوله باران کرد

سیاسی

نظامیان ارتش اوکراین با گلوله باران مرکز «دونتسک» واقع در شرق اوکراین به چند باب منزل مسکونی آسیب وارد کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نظامیان ارتش اوکراین امروز مرکز منطقه «دونتسک» واقع در شرق اوکراین را گلوله باران کردند.

یک مقام دونتسک در این باره اعلام کرد: نظامیان اوکراین امروز با گلوله باران مرکز دونتسک به چند باب منزل مسکونی آسیب وارد کردند.

این مقام آگاه در ادامه افزود: این حمله تلفات جانی به دنبال نداشت. 

توافقنامه خروج سلاح های سنگین از مناطق درگیری شرق اوکراین شامل دونستک و «لوهانسک» اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید و به موجب آن اوکراین و جدایی طلبان روس گرا ۴۱ روز فرصت داشتند تا به طور کامل این تسلیحات خود را از منطقه خارج کنند. 

لازم به ذکر است، تا کنون اعضاء گروه موسوم به «نرماندی» با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵، این گروه (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی بود.

در این میان غرب روسیه را متهم به دامن زدن به بحران شرق اوکراین می کند حال آنکه روسیه این اتهام را رد کرده و همواره بر التزام خود به اصول توافق مینسک پافشاری می کند.

کد N1020042